Reklama

Kościół

W obronie wiary i polskości – głos z Jasnej Góry

Biały Kruk

W piątkowy wieczór na Jasnej Górze odbyło się poruszające spotkanie patriotyczno-religijne zorganizowane przez wydawnictwo Biały Kruk, które połączyło modlitwę, głęboką refleksję i świadectwa ludzi zatroskanych o przyszłość Polski i Kościoła.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystą modlitwę inaugurującą poprowadził abp Wacław Depo, a wśród prelegentów znaleźli się wybitni intelektualiści, duchowni i twórcy, autorzy Białego Kruka: prof. Wojciech Polak przypomniał o królewskiej godności Bolesława Chrobrego, ks. prof. Janusz Królikowski podjął teologicznie prowokujące pytanie o możliwość uniknięcia kary za grzechy, a Adam Bujak – z głęboką miłością – mówił o Krakowie jako duchowym dziedzictwie narodu i o św. Janie Pawle II, którego znał osobiście. Jolanta Sosnowska z mocą zapytała, dlaczego wciąż próbuje się zniszczyć pamięć o naszym papieżu, ks. prof. Robert Skrzypczak przestrzegał przed zagrożeniami, które rodzą się wewnątrz Kościoła, a prof. Andrzej Nowak wskazał jasno: ataki na polskość są dziś atakami na samą wiarę. Spotkanie poprowadziła Anna Popek, a jego wyjątkowa atmosfera – pełna skupienia, wzruszeń i świadomego patriotyzmu – na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Całe spotkanie można zobaczyć tutaj: www.youtube.com

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jolanta Sosnowska w swoim wystąpieniu mocno podkreśliła, że ataki na św. Jana Pawła II nie są przypadkowe – mają wyraźny kontekst ideologiczny i polityczny. Jak zaznaczyła, uderza się w niego dlatego, że był największym pasterzem naszych czasów, duchowym autorytetem, który miał realny wpływ na losy Polski i świata. „Ataki na Jana Pawła II mają oczywisty kontekst ideologiczny, oczywisty kontekst polityczny, a walczy się z nim dlatego, że on był naszym największym pasterzem. I musimy zdawać sobie sprawę z tego przede wszystkim, że gdyby nie on – i nie dajmy mówić sobie czego innego, i powtarzajmy to innym – gdyby nie święty Jan Paweł II, gdyby nie to, że Wojtyła został w tym właśnie momencie dziejowym, w dniu 16 października 1978 roku, wybrany papieżem, prawdopodobnie komunizm istniałby w Polsce do tej pory, i straty w społeczeństwie byłyby prawdopodobnie nie do odrobienia” – mówiła. Jej słowa były mocnym wezwaniem do obrony prawdy historycznej i dziedzictwa papieża Polaka, którego roli nie można ani pomniejszyć, ani wymazać.

Ks. prof. Robert Skrzypczak w niezwykle ciekawym przemówieniu ostrzegał przed zagrożeniami, które rodzą się wewnątrz naszej wspólnoty: „To, z czym się zmagamy, to trudność, którą można nazwać wręcz wyzwaniem zepsucia. Święty Ignacy Loyola bardzo trafnie to rozróżnia. Mówi: jedno to upadek człowieka – błąd, pomyłka, grzech. Ale z tego można się podnieść. Można wyciągnąć wnioski, można doświadczyć nawrócenia. Myślę, że niejeden z nas tutaj miał taki moment w życiu – zakręt, upadek – a potem spotkanie z miłosiernym Bogiem, które odmieniło wszystko. To często właśnie po klęsce przychodzi największy przełom. Ale czymś zupełnie innym jest zepsucie – kiedy człowiek już nie tylko upada, ale przestaje widzieć sens w tym, żeby wstać. Gdy zaczyna oswajać się z grzechem, usprawiedliwiać go, a w końcu traktować jako coś normalnego. I to jest o wiele bardziej niebezpieczne.”

Reklama

Prof. Andrzej Nowak w swoim wystąpieniu z całą mocą podkreślił, że współczesne ataki na polskość są w istocie atakami na wiarę katolicką, która od wieków stanowi fundament tożsamości narodowej. Przypomniał, że historia Polski — od chrztu Mieszka I, przez śluby jasnogórskie, aż po pontyfikat św. Jana Pawła II — jest nierozerwalnie związana z Kościołem i Ewangelią. Uderzanie w symbole narodowe, deprecjonowanie bohaterów, czy osłabianie wspólnoty kulturowej to nie tylko próba przemodelowania świadomości historycznej, ale świadome osłabianie duchowego kręgosłupa Polaków. „Nie ma polskości bez chrześcijaństwa” – zaznaczył profesor – i dodał, że ci, którzy dziś próbują oderwać polskość od katolicyzmu, chcą stworzyć naród bez duszy, podatny na manipulację i duchowo bezbronny. Jego wystąpienie było apelem o obronę wartości, które ukształtowały Polskę jako naród wierny Bogu, Krzyżowi i Ewangelii.

Prof. Wojciech Polak, autor książki „Pierwsze królestwo”, przypomniał o historycznym znaczeniu postaci Bolesława Chrobrego jako władcy, który potrafił działać zdecydowanie, kierując się dobrem państwa i jego suwerennością. Podkreślił, że koronacja Chrobrego w 1025 roku była świadomym wyborem niezależnego władcy, który rozumiał wagę symbolu korony dla międzynarodowego uznania Polski jako pełnoprawnego królestwa.

Profesor zaznaczył, że Bolesław Chrobry nie prosił o zgodę, nie ulegał naciskom zewnętrznym, ale sięgnął po koronę z przekonaniem, że taki krok leży w interesie narodu. Taka postawa – odważna, suwerenna, czasem bezkompromisowa – według prof. Polaka powinna być przypomniana i doceniona także dziś, w czasach, gdy pojęcie państwowości i niezależności bywa relatywizowane. Chrobry był nie tylko mężem stanu, ale też obrońcą chrześcijańskiej tożsamości młodego państwa, które umacniało się zarówno militarnie, jak i duchowo. Jego decyzje – jak zaznaczył prof. Polak – były nie tylko polityczne, ale także głęboko zakorzenione w wizji Polski jako niezależnego, chrześcijańskiego królestwa, gotowego zająć należne mu miejsce w Europie. I takie decyzje, ku niezależności i chwale Polski, powinniśmy podejmować też w wyborach prezydenckich – zakończył prof. Wojciech Polak.

Reklama

Ks. prof. Janusz Królikowski w swoim wystąpieniu zmierzył się z intrygującym pytaniem: czy można uniknąć kary za grzechy? Odpowiedź prowadziła słuchaczy w głąb teologii miłosierdzia, sakramentu pokuty i odkupienia. Profesor przypomniał, że choć Bóg zawsze oferuje przebaczenie, to przebaczenie nie oznacza automatycznego zniesienia wszystkich konsekwencji grzechu – potrzebna jest skrucha, zadośćuczynienie i osobista przemiana. W tym kontekście podkreślił znaczenie Roków Świętych (książkę o tym samym tytule napisał ks. prof. Królikowski), które w historii Kościoła były szczególnymi czasami łaski, odpustów i duchowego odnowienia. Nawiązując do praktyki odpustów, ks. Królikowski zaakcentował, że spowiedź święta pozostaje niezbędna – jest nie tylko warunkiem uzyskania przebaczenia, ale i realnym spotkaniem z Chrystusem, który leczy duszę. Bez osobistego nawrócenia i sakramentalnej pokuty – mówił – nie ma mowy o prawdziwej wolności od skutków grzechu.

Adam Bujak, wybitny fotograf, autor nowego albumu „Kraków. Kultura i naród” i świadek pontyfikatu św. Jana Pawła II, z głębokim wzruszeniem mówił o swojej miłości do Krakowa – miasta, które nazywa nie tylko domem, ale duchową stolicą Polski. Podkreślił, że Kraków nie należy do urzędników, partii ani tymczasowych włodarzy – jest własnością narodu, dziedzictwem pokoleń, które budowały jego piękno i świętość. Szczególne miejsce w jego opowieści zajmował św. Jan Paweł II, z którym łączyła go wieloletnia przyjaźń i współpraca. Bujak wspominał wspólne pielgrzymki, zdjęcia robione „na kolanach” i poczucie, że papież z Krakowa na zawsze zmienił nie tylko oblicze Kościoła, ale i ducha polskości.

Spotkanie na Jasnej Górze nie było jedynie serią wykładów, lecz głęboko poruszającym świadectwem troski o Kościół i Polskę, zakorzenionym w modlitwie, historii i kulturze. Wydarzenie zorganizowało wydawnictwo Biały Kruk, od lat stojące na straży wartości chrześcijańskich i narodowych. To właśnie dzięki jego zaangażowaniu mogliśmy usłyszeć wybitnych autorów i myślicieli, których najnowsze książki stają się ważnym głosem w debacie o tożsamości.

Prof. Wojciech Polak: Pierwsze królestwo

Ks. prof. Janusz Królikowski: Roki Święte

Adam Bujak: Kraków. Kultura i naród

Jolanta Sosnowska: Największy z rodu Polaków

Reklama

Ks. prof. Robert Skrzypczak: Wspaniałość chrześcijaństwa

Prof. Andrzej Nowak: Czas walki z Bogiem

Te publikacje to nie tylko książki – to narzędzia formacji sumienia i odpowiedzialności za wspólnotę.

Podziel się:

Oceń:

+10 0
2025-06-02 08:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na ratunek ojczyźnie

Kazimierz Wojniakowski, fragment obrazu Uchwalenie Konstytucji 3 Maja

pl.wikipedia.org

Kazimierz Wojniakowski, fragment obrazu Uchwalenie Konstytucji 3 Maja

Francuski konsul w Gdańsku, opisując realia panujące w Rzeczypospolitej, raportował w 1717 r. do Paryża: „Rosjanie uważają, że rządzą wszędzie tam, gdzie się przypadkiem znaleźli, udając, że wszystko, na co natrafiają, należy do nich, i że mają prawo zachowywać się tak, jak im się podoba”.

Więcej ...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym, którzy dopuścili się grzechu śmiertelnego. Co to znaczy?

2025-07-09 19:10

Adobe Stock

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym osobom, które dopuściły się grzechu śmiertelnego publicznego - powiedział PAP ks. Grzegorz Strzelczyk, nawiązując do pogrzebu Tadeusza Dudy, który miał dokonać podwójnego zabójstwa córki i zięcia w Starej Wsi.

Więcej ...

TOK FM uderzył w o. Rydzyka. Teraz prostuje swoje słowa

2025-07-09 16:46
O. Tadeusz Rydzyk

Karol Porwich/Niedziela

O. Tadeusz Rydzyk

Redakcja portalu TOK FM zamieściła na swojej stronie sprostowanie do nieprawdziwych informacji zawartych w artykule „Raport NIK ws. Funduszu Sprawiedliwości. Ks. Olszewski i o. Rydzyk zwrócą miliony?” z 26 maja bieżącego roku. „Nie jest prawdą, iż Fundacja Lux Veritatis miała nielegalnie wydatkować pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości. Raport Najwyższej Izby Kontroli nie zawiera takich ustaleń” – podała redakcja portalu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Módlmy się o nowe powołania

Wiara

Módlmy się o nowe powołania

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany