Fatima: pątnicy spoza UE wśród najliczniej przybywających do sanktuarium obcokrajowców
mz/KAI
StockPhotosArt/stock.adobe.com
Pielgrzymi spoza Unii Europejskiej zaliczają się do czołówki nacji najliczniej przybywających do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, wynika z danych rektoratu tego miejsca kultu maryjnego. Jak przekazała KAI rzecznik prasowa portugalskiego sanktuarium Patrícia Duarte, najliczniejszym narodem spoza Europy są w Fatimie Amerykanie. Sprecyzowała, że pomiędzy styczniem a początkiem maja tego roku do sanktuarium przybyło prawie 3,9 tys. obywateli Stanów Zjednoczonych pielgrzymujących w zorganizowanych grupach.
Pod względem liczebności plasują się oni na trzecim miejscu wśród zagranicznych pątników, wśród których przewodzą Hiszpanie oraz Polacy, mający w tym okresie w sanktuarium odpowiednio 13,7 tys. i prawie 6,4 tys. pątników. Poza nimi w pierwszej dziesiątce spośród narodów UE plasują się jedynie Włosi, na piątej lokacie, których dotarło tam 2,3 tys. osób.
W przeciwieństwie do wcześniejszych lat w czołówce zagranicznych pielgrzymów odwiedzających fatimskie sanktuarium brakuje w tym roku Francuzów oraz Niemców. Ich miejsce zajmują tymczasem pątnicy spoza Unii Europejskiej, w tym szczególnie z odległych państw Azji, takich jak Indonezja, Korea Południowa oraz Filipiny. W pierwszych czterech miesiącach tego roku dotarło ich do tej portugalskiej miejscowości odpowiednio 3,2 tys., 1,7 tys., a także prawie 1,5 tys. Innymi licznie docierającymi w tym roku do sanktuarium nacjami byli Ukraińcy, Brazylijczycy oraz Meksykanie. Przybyło ich tam w sumie od 1,3 tys. do prawie 2 tys.
Według szacunków władz sanktuarium w Fatimie łącznie do tego miejsca kultu maryjnego dotarło w 2025 r. z całego świata około 1 mln pielgrzymów. W podobnym okresie ub.r. było ich tam ponad 2 mln.
Fatima jest jednym z najpopularniejszych na świecie sanktuariów maryjnych. Średnio w roku przybywa tam od 5 do 6,5 mln pątników z całego świata.
Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?
2025-07-11 20:56
Fundacja Grupa Proelio
Grupa Proelio
Premierowy odcinek nowej kampanii Grupy Proelio "Małżeństwo jest cudem" - "52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?". Bohaterami filmu są Irena i Jerzy Grzybowscy, założyciele inicjatywy Spotkań Małżeńskich, którzy od blisko 50 lat posługują małżonkom ucząc ich dialogu.
Kard. Parolin: sytuacja w Gazie jest nie do zniesienia - czekamy na konkretne kroki
2025-07-19 15:07
tom/KAI
Vatican News
„Sytuacja w Gazie jest nie do zniesienia - czekamy na konkretne kroki” - tak ocenia to, co dzieje się w Strefie Gazy kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, w wywiadzie telefonicznym udzielonym 18 lipca wieczorem programowi informacyjnemu Tg2 Post. Kardynał mówił o „granicach, które zostały przekroczone” i o „dramatycznym rozwoju sytuacji”, wzywając do wyjaśnienia, co wydarzyło się w zeszły czwartek podczas ataku wojskowego na kościół Świętej Rodziny w Gazie, w wyniku którego zginęły 3 osoby, a 10 zostało rannych, w tym proboszcz parafii o. Gabriel Romanelli. W odniesieniu do wielu toczących się wojen przypomina, że Stolica Apostolska jest zawsze otwarta na mediację, ale „mediacja”, jak mówi, „ma miejsce tylko wtedy, gdy obie strony ją akceptują”. Następnie wspomniał o wczorajszej rozmowie telefonicznej między papieżem a premierem Izraela.