Reklama

W diecezjach

Ze św. Andrzejem Bobolą w służbie prawdzie

Łukasz Krzysztofka

Instytut i Tygodnik „Niedziela” zyskały wyjątkowego orędownika. W czasie uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie relikwie męczennika w wigilię jego liturgicznej uroczystości przekazał o. Paweł Bucki SJ, proboszcz parafii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Relikwie będą umieszczone w redakcyjnej kaplicy w Częstochowie, w której znajdują się także relikwie św. Jana Pawła II, św. Ojca Pio, św. Franciszka Salezego, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Łukasz Krzysztofka

Eucharystię w mokotowskim sanktuarium koncelebrowali również m.in. ks. dr Mariusz Bakalarz, prezes Instytutu „Niedziela” i redaktor naczelny portalu niedziela.pl, a także ks. Mariusz Frukacz z redakcji częstochowskiej „Niedzieli”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Wacław Depo nawiązał do dzisiejszej liturgii Słowa z Dziejów Apostolskich i Ewangelii wg św. Jana. Wskazał również na potrzebę i wielką moc orędownictwa św. Andrzeja Boboli.

- Otaczając ołtarz w wigilię uroczystości św. Andrzeja Boboli przez jego wstawiennictwo chcemy wypraszać wolność i niepodległość dla naszego Narodu, jako również prawa wolności religii dla Kościoła – podkreślił abp Depo.

Metropolita częstochowski zaznaczył, że postać św. Andrzeja Boboli wzywa nas do kroczenia wiernie i zawsze za Chrystusem, który wyraźnie zaznaczył, że jeśli kto chce pójść za Nim, powinien zaprzeć się samego siebie, wziąć swój krzyż i naśladować Go.

Reklama

- Jest to z pewnością język trudny do przyjęcia i zastosowania. Ale świadectwo świętych męczenników, poczynając od pierwszego męczennika, patrona Polski - św. Wojciecha z roku 977, jak i ostatnio czczonego św. Stanisława Biskupa ze Skałki z roku 1079, dochodząc do patrona tego miejsca, aż po 108 męczenników II wojny światowej czy naszego męczennika z Żoliborza bł. ks. Jerzego i ostatnio wyniesionego na ołtarze bł. ks. Michała Rapacza, pokazuje, że ci święci patroni nie są tylko jakimś mglistym wspomnieniem historycznej przeszłości Kościoła, ale żyjącymi w Bogu orędownikami naszych codziennych spraw – podkreślił metropolita częstochowski.

Abp Depo zaznaczył, ze wspólnota Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i Instytutu „Niedziela” chce przez szczególne orędownictwo św. Andrzeja Boboli zawierzać sprawę służby prawdzie, ponieważ tylko prawda wyzwala i dlatego musi być ona również drogą i świadectwem.

Kaznodzieja przypomniał, że św. Andrzej Bobola upominał się niejako o swój kult jako patrona Polski, przepowiadając wskrzeszenie Polski po czasach rozbiorów i pierwszej wojny światowej. Bolszewicy relikwie męczennika wywieźli z Połocka do Moskwy, gdzie umieścili je w gmachu Higienicznej Wystawy Ludowego Komisariatu Zdrowia, wystawiając na pośmiewisko.

Łukasz Krzysztofka

Abp Depo przypomniał również wielkie zaangażowanie Ojca Świętego Piusa XI, który wpisał się w historię naszego narodu jako nuncjusz, nie ustępując przed nawałą sowiecką. To on poprosił o zgodę na przywiezienie relikwii św. Andrzeja Boboli do Rzymu za dar pomocy zbożowej Watykanu dla Rosji.

– To pokazuje, że droga Kościoła jest niezmienna, niezależnie od czasu, w którym przychodzi nam żyć – podkreślił hierarcha i zawierzył Ojczyznę wstawiennictwu Maryi, jako Matki szczególnej i niezłomnej nadziei, oraz orędownictwu świętych patronów Polski.

Mariusz Książek

Po liturgii i modlitwie przy znajdujących się w prezbiterium integralnych relikwiach św. Andrzeja Boboli abp Depo zwiedził również mieszczące się w podziemiach kościoła muzeum dedykowane temu męczennikowi i patronowi Polski oraz modlił się w kaplicy - miejscu, w którym w czasie Powstania Warszawskiego Niemcy zamordowali ojców i braci z jezuickiej wspólnoty.

Łukasz Krzysztofka

Podziel się:

Oceń:

2025-05-15 20:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dzieje Krzyża Pańskiego

Jerozolima, Bazylika Grobu Pańskiego – Kalwaria: Krzyż z miejsca ukrzyżowania Jezusa

Grażyna Kołek

Jerozolima, Bazylika Grobu Pańskiego – Kalwaria: Krzyż z miejsca ukrzyżowania Jezusa

Odnalezienie relikwii miało miejsce 14 września 325 r. Na pamiątkę tego wydarzenia w tym właśnie dniu Kościół katolicki obchodzi święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego.

Więcej ...

Nowenna do św. Krzysztofa

Karol Porwich/Niedziela

Nowenna jest szczególną formą modlitwy, odprawianą przez dziewięć dni. Jest więc wytrwałym przypominaniem so­bie o potrzebie realizacji słów Chrystusa: „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam” (Mt 7,7). To swoista modlitwa wstawiennicza, polecana we własnej, czy też intencji bliźnich, ale opierająca się na szczególnym wstawiennictwie Pośredników, jakich Bóg postawił na naszej drodze życia.

Więcej ...

USA: reforma seminariów oparta na nauczaniu Jana Pawla II wydaje owoce, nowe pokolenia kapłanów

2025-07-21 12:02

Karol Porwich/Niedziela

Choć w USA większość diecezji nadal zmaga się z kryzysem powołań, to jednak na tych, którzy chcą zostać kapłanami czekają już dobre seminaria duchowne. W ostatnich latach przeszły one gruntową reformę. Wymusił ją kryzys spowodowany skandalami. Wzorowano się na nauczaniu Jana Pawła II. W teologii Rahnera wyparł von Balthasar i Ratzinger, a także postulowany przez Sobór powrót do Biblii i ojców Kościoła. „To złoty wiek formacji seminaryjnej” - uważa rektor z Waszyngtonu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat