Reklama

Wiadomości

Prezydent wręczył awanse generalskie

2025-05-02 20:45

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda wręczył w piątek awanse generalskie oficerom wojska i Straży Granicznej; nominacje otrzymało łącznie 14 oficerów wojska - w tym m.in. zastępcy szefa Sztabu Generalnego WP i Dowództwa Generalnego oraz dowódcy jednostek liniowych - oraz dwoje oficerów SG.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W piątek, w przeddzień Święta Narodowego Trzeciego Maja, na dziedzińcu pałacu prezydenckiego odbyła się uroczystość wręczenia awansów generalskich oficerom wojska i Straży Granicznej.

Awans na generała broni - najwyższy stopień w Wojsku Polskim poza generałem "czterogwiazdkowym" - otrzymało trzech oficerów: I zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. dywizji Karol Dymanowski, zastępca dowódcy wsparcia i łączności NATO w Ulm gen. dyw. Piotr Malinowski i I zastępca dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Sławomir Owczarek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na stopień generała dywizji Wojska Polskiego awansowani zostali szef Sztabu Agencji Łączności i Informatyki NATO gen. bryg. Krzysztof Kociuba i gen. bryg. Dariusz Mendrala – szef odpowiedzialnego za logistykę Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP, powołany na to stanowisko w styczniu tego roku.

Na pierwszy stopień generalski - generała brygady - awansowani zostali m.in. dowódcy jednostek wchodzących w skład działającej przede wszystkim w woj. warmińsko-mazurskim 16. Dywizji Zmechanizowanej - dowódca 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej płk Roman Brudło, dowódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej płk Mirosław Spurek oraz dowódca 1. Mazurskiej Brygady Artylerii w Węgorzewie płk Robert Matysek.

Reklama

Ponadto pierwszą generalską gwiazdkę otrzymali: dowódca 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego płk Waldemar Gołębiowski, zastępca Szefa Sztabu ds. Wsparcia Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk Andrzej Oleksa oraz radca ministra ds. lotnictwa w biurze Ministra Obrony Narodowej płk Krzysztof Stobiecki, a także dowódca wchodzącej w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej płk Marcin Zawodniak.

Generałami brygady zostali także: ekspert w dziedzinie systemów bezzałogowych i radca generalny Szefa Sztabu Generalnego WP płk Łukasz Andrzejewski-Popow oraz szef Zarządu Kierowania i Dowodzenia – P6 Sztabu Generalnego WP płk Piotr Chodowie.

Na stopień generała brygady Straży Granicznej mianowani zostali: komendant Nadwiślańskiego Oddziału SG płk Dariusz Lutyński oraz komendant Nadodrzańskiego Oddziału SG płk Monika Musielak.

Podczas wystąpienia prezydent gratulował oficerom i podkreślił, że awanse generalskie to wielka odpowiedzialność i "wielkie zobowiązanie, które zostaje złożone na państwa barki w trudnych czasach dla Rzeczpospolitej".

Podziel się cytatem

Jak powiedział, "gdyby coś stało się z Rzeczpospolitą", gdyby nastąpiła inwazja, której nie uda się odeprzeć, to "nikt nie będzie pamiętał nazwisk zwykłych żołnierzy czy prostych oficerów".

"Ale nazwiska generałów będą pamiętane. Przez długie dziesięciolecia. A czasem nawet przez stulecia. Dlatego jest to wielkie zobowiązanie wasze wobec Rzeczpospolitej, ale także i wobec waszych najbliższych i wobec waszych nazwisk. Wobec pamięci i wobec przyszłości waszych rodzin" - podkreślił prezydent.

Z kolei wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił, że polscy generałowie to "najlepsi z najlepszych". Wskazał, że ich decyzja o służbie w wojsku świadczy nie tylko o patriotyzmie, ale także o myśleniu o przyszłości Rzeczpospolitej

Reklama

Minister podziękował prezydentowi i szefowi Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Dariuszowi Łukowskiemu za współpracę w przygotowaniu nominacji generalskich. "To jest pełna odpowiedzialność za przyszłe losy Rzeczpospolitej" - mówił.

Zarówno prezydent, jak i szef MON podkreślali w swoich wystąpieniach, że Wojsko Polskie jest obecnie w procesie bezprecedensowej transformacji, związanej m.in. z wielkimi inwestycjami w sprzęt.

Kosiniak-Kamysz dodał, że w tej sytuacji oficerowie mają bardzo wiele zadań, związanych zarówno ze szkoleniem czy wdrażaniem nowego sprzętu, jak również z bieżącą pracą nad zapewnieniem bezpieczeństwa; w tym kontekście wspomniał o nowej misji patrolowej, mającej zabezpieczyć polską przestrzeń powietrzną nad Bałtykiem.

Z kolei minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak podkreślił współpracę Straży Granicznej i Sił Zbrojnych RP.

"W dzisiejszej uroczystości (...) przejawia się to braterstwo, to ścisłe współdziałanie wszystkich służb Rzeczypospolitej i Wojska Polskiego, ale w szczególności Straży Granicznej i Wojska Polskiego w kryzysie na granicy polsko-białoruskiej" - podkreślił minister.

Podziel się cytatem

Zapowiedział m.in., że w ciągu najbliższego roku liczba etatów w Straży Granicznej zostanie zwiększona o 1500, w związku z sytuacją na granicy wschodniej.

"Możemy być dumni z naszych ludzi w mundurach, którzy bronią naszej granicy. Życzę wam powodzenia w dalszej służbie, dziękuję Panu Prezydentowi za przychylenie się do wniosków o nominację, dziękuję za współpracę szefowi Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Będziemy dalej trzymać straż na polskiej granicy" - powiedział szef MSWiA.

Także prezydent i szef MON dziękowali funkcjonariuszom Straży Granicznej i żołnierzom za ich pracę na rzecz zabezpieczenia polskiej wschodniej granicy.(PAP)

mml/ jann/

Podziel się:

Oceń:

+7 -2

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papieskie błogosławieństwa z podobizną Leona XIV

2025-05-17 10:04

Włodzimierz Rędzioch

Urząd Dobroczynności Apostolskiej jest instytucją Stolicy Apostolskiej, który w imieniu Papieża zajmuje się pomocą charytatywną osobom potrzebującym.

Więcej ...

Gdy przyszły Papież obejmował swój kościół tytularny

2025-05-16 11:03

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Mieszkam dwa kroki od Watykanu i przez wiele lat moją parafią był kościół Matki Bożej alle Fornaci prowadzony przez trynitarzy. Ale często zamiast do parafii chodzę do kościoła św. Moniki, który znajduje się w kompleksie budynków Kurii Generalnej augustianów, naprzeciw Pałacu Sant’Uffizio, siedziby Kongregacji Nauki Wiary.

Więcej ...

Prymas Polski: nie da się zbudować Kościoła, którego fundamenty kruszeją od podziałów

2025-05-17 16:32
Prymas Polski abp Wojciech Polak

Archidiecezja Gnieźnieńska

Prymas Polski abp Wojciech Polak

„Nie da się zbudować Kościoła, którego fundamenty kruszeją w wyniku takich czy innych podziałów” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas uroczystości 100-lecia parafii w Złotnikach Kujawskich. Jak dodał, przełamywanie podziałów, budowanie jedności i pojednania zaczyna się najpierw w naszych sercach i rodzinach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Warszawa: duchowny zawieszony po zarzutach dotyczących...

Kościół

Warszawa: duchowny zawieszony po zarzutach dotyczących...

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które jutro...

Kościół

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które jutro...

Panie! Spraw, aby moja wiara przynosiła obfite owoce!

Wiara

Panie! Spraw, aby moja wiara przynosiła obfite owoce!

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Leon XIV

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...

Kościół

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...