Reklama

Kościół

Wierni od świtu pod Bazyliką Matki Bożej Większej: „Tu pożegnamy naszego Franciszka”

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Byli jednymi z ostatnich, którzy w piątek wieczorem pożegnali papieża w bazylice watykańskiej. „Myśleliśmy, że nam się już nie uda, bo dotarliśmy już po wyznaczonej godzinie zamknięcia placu św. Piotra, ale porządkowi nas jeszcze wpuścili. Panowała ogromna życzliwość” - opowiadają pielgrzymi z włoskiej Apulii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mamy za co dziękować

Po ostatnim spotkaniu z papieżem, jak mówią, postanowili przejść trasę konduktu pogrzebowego i czekać na Franciszka pod bazyliką, w której zostanie pochowany. „Wiele miejsc w centrum jest pozagradzanych barierkami, rozstawione są telebimy. Myślę, że pomoże to wszystkim lepiej przeżyć te szczególne chwile” - podkreślił Andrea, który jest rybakiem. Wspomniał, że do dziś ma przed oczami pierwszą pielgrzymkę Franciszka, gdy odwiedził włoską Lampedusę. „Temat migrantów i obojętności wciąż nie został rozwiązany” - powiedział KAI mężczyzna, wyznając, że sam niejednokrotnie brał udział w akcjach ratunkowych. „Tego, co widziałem i przeżyłem, nie da się zapomnieć. Ten papież chciał, by nasz świat był lepszy, dlatego wzywał do braterstwa” - wyznał poruszony. To on skrzyknął rodzinę i przyjaciół, by pojechać w kilka samochodów do Rzymu. „Zostaniemy jeszcze na niedzielę, by móc pomodlić się przy grobie papieża. Podjęty przez nas wysiłek nie ma znaczenia, mamy za co dziękować” - podkreśliła jego żona.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Różaniec za papieża

Reklama

Od chwili śmierci Franciszka, przed bazyliką Matki Bożej Większej, co wieczór odmawiany jest różaniec w jego intencji. W czwartek wieczorem przewodniczył mu filipiński kardynał Louis Antonio Tagle, uznawany za jednego z potencjalnych kandydatów na przyszłego papieża. Popularnie nazywany jest „Wojtyłą Azji”. W piątek drugi „papabile” - łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbatista Pizzaballa. Przypomniał on, że „w obliczu tajemnicy przejścia od ziemskiej pielgrzymki do życia wiecznego, oszołomienie i rozpacz mogą wziąć górę, tak jak stało się z uczniami Jezusa, ale trzeba zaufać Panu i Jego słowu”. Hierarcha podkreślił, że „wraz ze śmiercią naszego umiłowanego Ojca Świętego Franciszka my również doświadczamy zmęczenia wiarą” i mamy tendencję do zacierania obietnicy, którą złożył nam Chrystus. Aby pokonać strach i niebezpieczeństwo pustki, „pragniemy prosić Najświętszą Maryję Pannę, Salus Populi Romani, aby pomogła nam podnieść nasze serca i przekształcić tę godzinę smutku w zorzę nadziei”. Kard. Pizzaballa zauważył, że właśnie tej nadziei papież Franciszek poświęcił obecny Rok Święty, który nie kończy się wraz z jego śmiercią.

Ostatnia droga papieża

Po liturgii pogrzebowej na placu św. Piotra kondukt pogrzebowy przejedzie przez centrum Rzymu, by po przebyciu 6-kilometrowej trasy dotrzeć do Santa Maria Maggiore, gdzie papież zostanie pochowany. Franciszek wybrał to miejsce ze względu na swoje przywiązanie do znajdującej się w tej bazylice ikony patronki Rzymu - Salus Populi Romani. Jego prosty grób w ziemi, przygotowany w bocznej nawie leży nieopodal kaplicy, w której znajduje się ta cudami słynące ikona. Jej kopia będzie obecna w czasie liturgii pogrzebowej na placu św. Piotra. Na jednym z budynków leżących naprzeciwko wejścia do bazyliki wierni wywiesili ogromny napis „Grazie Papa Francesco”. Dzięki rozstawionym telebimom wierni zebrani wokół bazyliki będą mogli śledzić przebieg liturgii pogrzebowej z Watykanu i przejazd konduktu pogrzebowego.

Wśród czekających na papieża jest m.in. delegacja migrantów, bezdomnych, ubogich, więźniów oraz osób transseksualnych. Jak podkreślił biskup pomocniczy diecezji rzymskiej Benoni Ambarus „ludzie z peryferii pożegnają papieża peryferii”. Przed bazyliką ustawione jest zdjęcie papieża Franciszka, a pod nim wyłożona księga kondolencyjna, w której wpisywali się wierni po jego śmierci. Można w niej m.in. przeczytać: „Wielu Cię nie rozumiało. Moja rodzina zawdzięcza Ci wiele - z modlitwą Antonia wraz z mężem, dziećmi i wnukami”.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2025-04-26 10:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Nykiel, współpracownik papieża Franciszka wspomina zmarłego Ojca Świętego

Bp Krzysztof Nykiel

red.

Bp Krzysztof Nykiel

- Ja go wspominam jak dobrego Ojca - tak o zmarłym Ojcu Świętym mówi portalowi niedziela.pl Biskup Krzysztof Nykiel, współpracownik papieża Franciszka.

Więcej ...

Papież przypomina Polakom aktualność przesłania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

2025-05-28 11:22
Papież Leon XIV

Vatican Media

Papież Leon XIV

Niech świadectwo bł. kard. Stefana Wyszyńskiego inspiruje was do troski o Kościół i Ojczyznę - zaapelował do Polaków Leon XIV podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Więcej ...

Unia Europejska chce wprowadzić prawo do aborcji dla ofiar przestępstw!

2025-05-28 12:47

Adobe Stock

Dostęp do „kompleksowych usług medycznych, takich jak bezpieczna i legalna aborcja, zgodnie z prawem krajowym” dla ofiar przemocy - taka poprawka znalazła się w dyrektywie negocjowanej aktualnie w Unii Europejskiej. Europejska Federacja ONE OF US jest zszokowana faktem, że dzieje się to pod przewodnictwem polskiej prezydencji w Radzie UE.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Zmiany personalne w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Aspekty

Zmiany personalne w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Oddał Wszystko Maryi! – prawdziwa historia Prymasa...

Kościół

Oddał Wszystko Maryi! – prawdziwa historia Prymasa...

Francja: Zgromadzenie Narodowe zgodziło się na...

Kościół

Francja: Zgromadzenie Narodowe zgodziło się na...

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

W wolnej chwili

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

Duch Święty jest światłem, które rozjaśnia ludzkie...

Wiara

Duch Święty jest światłem, które rozjaśnia ludzkie...

Post i modlitwy za Polskę przed II turą wyborów

Kościół

Post i modlitwy za Polskę przed II turą wyborów

Trybunał Konstytucyjny: Przepisy dot. religii w szkołach...

Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny: Przepisy dot. religii w szkołach...

Dlaczego Karol Nawrocki nie składa pozwu w trybie...

Wiadomości

Dlaczego Karol Nawrocki nie składa pozwu w trybie...