Reklama

Franciszek

Papież Franciszek – patron ochrony dzieci w Kościele

2025-04-24 13:22
Radosne spotkanie z papieżem Franciszkiem

Robert Kościelniak

Radosne spotkanie z papieżem Franciszkiem

„Kościół miał w nim dobrego patrona” - mówi w rozmowie z KAI ks. dr Paweł Rzeszowski o papieżu Franciszku, który zdecydowanie stanął po stronie ofiar przemocy seksualnej w Kościele. Ojciec Święty nie tylko głośno potępiał nadużycia wobec małoletnich, ale też wprowadził konkretne dokumenty prawne i wytyczne dla biskupów, które zmieniły sposób reagowania Kościoła. Motu proprio „Vos estis lux mundi” oraz Vademecum to dziś kluczowe narzędzia ochrony dzieci w Kościele katolickim.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wrażliwość, która przeradza się w konkret

- Papież Franciszek cechował się wyjątkową wrażliwością na tych, których nazywamy w duchu Ewangelii małymi czy ubogimi, czyli na wszystkich ludzi takich, którzy w jakiś sposób są pozbawieni ochrony, bezpieczeństwa - mówi ks. Rzeszowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży zauważa, że troska Ojca Świętego o dzieci, zwłaszcza te skrzywdzone, była wyrazem głębokiego rozumienia Ewangelii i duszpasterskiej odpowiedzialności. - Widać, że ta wrażliwość jest ogromna i to się przekłada też na troskę o dzieci i ochronę małoletnich - dodaje.

Już na początku 2025 r. Franciszek poświęcił tej tematyce dwie katechezy. Poruszył w nich nie tylko tematykę nadużyć seksualnych, ale też inne formy przemocy wobec dzieci - wykorzystywanie w pracy przymusowej, handlu ludźmi czy narządami.

- Dziecko nie ma szansy się bronić. Kiedy papież mówił o problemie wykorzystywania dzieci, nazywał to dosadnie: okrutnym przestępstwem, które domaga się sprawiedliwości i kary, ale przede wszystkim - przywrócenia pierwotnego porządku - zaznacza ks. Rzeszowski.

Mocne słowa, jasne stanowisko

Reklama

Papież nie unikał jednoznacznych sformułowań. W jednej z katechez stwierdził wprost: „Każdy, kto krzywdzi dzieci, będzie musiał rozliczyć się z tego przed Bogiem”. To wyraz jego konsekwencji i determinacji w mierzeniu się z problemem, który przez lata był zaniedbywany.

Zdaniem ks. Rzeszowskiego, Franciszek był zawsze sojusznikiem tych, którzy walczą o ochronę małoletnich. - Każdy, kto miał jakieś wątpliwości, mógł mieć przekonanie, że w papieżu znajdzie sojusznika. Nie kogoś, kto by się bał konfrontacji, ale tego, kto wspiera działania ochronne - podkreśla.

Konkretne działania prawne i proceduralne

Papież nie ograniczył się tylko do słów - wprowadził także istotne zmiany prawne i administracyjne. Najważniejsze dokumenty to: „Vos estis lux mundi” (2019) - motu proprio ustanawiające jasne procedury zgłaszania i badania przypadków nadużyć oraz zaniedbań; „Vademecum” (2020, aktualizacja 2022) - praktyczny przewodnik dla biskupów i przełożonych zakonnych, krok po kroku wyjaśniający postępowanie w przypadkach nadużyć; „Normae de delictis gravioribus” - normy dotyczące najcięższych przestępstw, zaktualizowane w 2021 r.; Reforma Księgi VI Kodeksu Prawa Kanonicznego (2021) - zawierająca m.in. zapisy dotyczące przestępstw seksualnych.

Dodatkowo, papież ściśle współpracował z Papieską Komisją ds. Ochrony Małoletnich, wspierał struktury prewencji oraz regularnie spotykał się z osobami skrzywdzonymi, szczególnie podczas podróży apostolskich.

Jeden front, jedna linia

- Nie jest to podejście zupełnie nowe, ale kontynuacja drogi zapoczątkowanej przez jego poprzedników - zaznacza ks. Rzeszowski. Jan Paweł II zainicjował systemowe spojrzenie na problem, Benedykt XVI pogłębił je, a Franciszek - zdaniem wielu - doprowadził do przełomu. - Mamy jeden front i jedną linię. Trudno się spodziewać jakiejkolwiek zmiany w tych kwestiach, bo ta byłaby po prostu niezgodna z nauczaniem Ewangelii - podsumowuje duchowny.

Podziel się:

Oceń:

0 -1

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O. Tomasz Maniura OMI zakończy posługę w Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA

2025-04-30 15:28
O. Tomasz Maniura opowiadał o festiwalu Życia

Magdalena Lewandowska/Niedziela

O. Tomasz Maniura opowiadał o festiwalu Życia

„Wszystko ma swój czas” - napisał o. Tomasz Maniura OMI, ogłaszając zakończenie swojej siedemnastoletniej posługi w Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA w Kokotku oraz Duszpasterza Młodzieży Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. O swojej decyzji zakonnik poinformował dziś za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

RED

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku

2025-05-01 16:30

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kard. Camillo Ruini: Musimy zwrócić Kościół katolikom

Kościół

Kard. Camillo Ruini: Musimy zwrócić Kościół katolikom

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Wiadomości

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kościół

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...

Kościół

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Kościół

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Znamy datę konklawe!

Kościół

Znamy datę konklawe!

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego