Reklama

Niedziela Lubelska

Papież Franciszek i relacje z KUL

2025-04-24 08:44

Archiwum KUL

Papież Franciszek ma kilka związków z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jednym z nich jest jego kontakt z osadzonymi w Areszcie Śledczym w Lublinie, gdzie KUL prowadzi Centrum Studiów dla Osadzonych. To także korespondencja z rektorem KUL i wspólne przedsięwzięcia. „Wszyscy popełniamy w życiu błędy; Bóg nie męczy się przebaczeniem" – podkreślił papież Franciszek w liście do studentów Centrum Studiów KUL dla Osadzonych przy Areszcie Śledczym w Lublinie. List z Watykanu został przesłany do rektora KUL, ks. prof. Mirosława Kalinowskiego, z okazji inauguracji roku akademickiego w Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie. Uroczystość była połączona z dziesięcioleciem kształcenia więźniów przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Ojciec Święty, za pośrednictwem listu, skierował błogosławieństwo do więźniów, prosząc ich jednocześnie o modlitwę: „Proszę, nie zapominajcie się modlić za mnie. Dziękuję!" – napisał Franciszek. Osadzeni odpowiedzieli na korespondencję, która dotarła do biskupa Rzymu.

Reklama

Innym przykładem zainteresowania i poważania KUL były gratulacje papieża Franciszka dla rabina prof. Abrahama Skórki, który otrzymał tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. „Kiedy napisałem mu, że jadę do Polski odebrać tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, odpisał mi bardzo szybko. (...) Jesteśmy naprawdę dwoma bliskimi przyjaciółmi, braćmi – zwracamy się do siebie w mailach: «Drogi Bracie». Kiedy poinformowałem Franciszka o tej uroczystości, tej nagrodzie od KUL, pogratulował mi tego wyróżnienia" – powiedział podczas uroczystości rabin Skórka mediom akademickim KUL.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uwadze Franciszka nie umknęło wydanie książki o rodzinie Ulmów „Zabili nawet dzieci" (Manuela Tulli, ks. Paweł Rytel-Andrianik), która powstała we współpracy z uniwersytetem. List w imieniu papieża napisał wówczas abp Edgar Peña Parra. Wyraził w nim pragnienie, by ofiara złożona przez rodzinę Ulmów stała się „symbolem wartości, których nie wolno zdradzać" – nawet pod groźbą śmierci.

Kolejnym wspólnym projektem z udziałem biskupa Rzymu była publikacja zbioru myśli Karola Wojtyły: La meta è la felicità (Celem jest szczęście). Publikację wstępem opatrzył papież Franciszek, a wprowadzenie napisał rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. „Trzeba odkryć osobowość Karola Wojtyły – dzieło, działalność i nauczanie jako człowieka, kapłana, biskupa i kardynała, a także jego szczególną relację z młodzieżą, jego ojcowską postawę wobec nich oraz dramat jego życia, w którym tracił po kolei wszystkich członków swojej rodziny" – podkreślił Ojciec Święty.

Z papieżem Franciszkiem wielokrotnie mogli spotkać się pracownicy uniwersytetu, którzy nie tylko uczestniczyli w oficjalnych audiencjach, ale także mieli okazję zetknięcia się z Ojcem Świętym w Domu św. Marty.

Wreszcie, nauczanie i myśl Franciszka stały się przedmiotem badań naukowców KUL, pochylających się nad encykliką „Laudato si' czy adhortacją „Laudate Deum”, w której papież zauważa, że ludzkość nie reaguje dostatecznie na negatywne zmiany klimatyczne.

Podziel się:

Oceń:

+1 0

Wybrane dla Ciebie

Wolontariusz z wyrokiem sądu za "zakłócenie spokoju" dr Gizeli Jagielskiej

2025-04-30 10:21

Karol Porwich/Niedziela

Wolontariusz Fundacji Pro-Prawo do Życia usłyszał prawomocny wyrok sądu na ponad 1000 zł grzywny za "zakłócenie spokoju" Gizeli Jagielskiej poprzez organizację publicznej modlitwy różańcowej pod wejściem do szpitala w Oleśnicy. Wyrok dotyczy różańca, w trakcie którego wolontariusze Fundacji zostali napadnięci przez agresywnego mężczyznę i musieli się bronić z użyciem gazu. Wolontariusz został skazany, a w sprawie ataku bandyty sprawę umorzono - informuje Fundacja Pro-Prawo do Życia.

Więcej ...

Włochy: Przed konklawe kardynałowie odwiedzili swoje kościoły tytularne w Rzymie

2025-05-04 17:01

PAP

Przed rozpoczynającym się w środę konklawe wielu kardynałów, także elektorzy, odwiedziło w niedzielę swoje kościoły tytularne w Rzymie. Odprawiali tam Msze św. i spotkali się z wiernymi. Każdy kardynał wraz z przyjęciem tej godności od papieża otrzymuje też kościół tytularny w Wiecznym Mieście.

Więcej ...

Waszyngton podpisuje ustawę wymagającą od księży złamania tajemnicy spowiedzi

2025-05-04 18:18

Karol Porwich/Niedziela

Gubernator stanu Waszyngton Bob Ferguson podpisał w piątek kontrowersyjne prawo stanowe, które wymaga od księży zgłaszania przypadków molestowania dzieci władzom, nawet jeśli dowiedzą się o tym podczas spowiedzi.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Tanzania: brutalne pobicie kapłana

Kościół

Tanzania: brutalne pobicie kapłana

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Twój podpis może uratować religię w szkole!

Wiadomości

Twój podpis może uratować religię w szkole!

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Znamy datę konklawe!

Kościół

Znamy datę konklawe!

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Wiadomości

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...