Reklama

Kościół

Kard. Dziwisz: Franciszek w Krakowie modlił się nad ranem i sam prał skarpetki

fot. Marcin Mazur

Podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku Papież Franciszek mieszkał w pałacu biskupim przy ul. Franciszkańskiej 3. Każdego ranka wstawał o świcie, kiedy jeszcze wszyscy spali, chodził po korytarzu i się modlił. Brał swoje ubrania, skarpetki do łazienki i tam je prał – ujawnił kard. Stanisław Dziwisz w rozmowie z Vatican News.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kardynał Dziwisz przebywa w Rzymie na uroczystościach związanych z pochówkiem zmarłego w Poniedziałek Wielkanocny Papieża Franciszka. W środę uczestniczył w przeniesieniu ciała Franciszka z Domu Świętej Marty do Bazyliki Świętego Piotra, gdzie wierni do piątku będą się modlić przy trumnie Franciszka i oddawać hołd zmarłemu papieżowi.

Na Franciszkańskiej 3 modlił się nad ranem i prał sobie ubranie

Wspominając związki z Polską Franciszka kardynał Dziwisz przypomniał obecność Papieża na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. Wspominał, że przez sześć dni Franciszek mieszkał przy Franciszkańskiej 3 w pałacu arcybiskupim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Podziwialiśmy go w oknie papieskim. Ale nie tylko za to. Jeszcze kiedy rano wszyscy spali, on już chodził po korytarzach i modlił się. Siostry mu chciały sprzątać mieszkanie, a on sam sobie prał skarpetki. Szedł do łazienki, chcąc wyprać to, co miał. Wszystko sobie sam prał. Absolutnie miał ducha franciszkańskiego” – opowiada kardynał Dziwisz.

Przekonał się, że Polska kocha papieża

Dodaje, że Franciszek bardzo mocno i pozytywnie przeżył Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Nie spodziewał się, że tyle młodzieży przybędzie do Krakowa.

Reklama

„Przecież przyjechały ponad dwa miliony. Ponadto był ten entuzjazm ze strony biskupów, kardynałów – ich było przecież około tysiąca. Widziałem, że jak Papież przyjechał do Krakowa, był trochę taki niepewny, co tam zastanie. Kiedy jednak zobaczył te tłumy młodzieży, entuzjazm, wielki porządek, wspaniałą liturgię, to przekonał się, że to jest kraj, gdzie Kościół jest żywy, gdzie panuje kultura i miłość do papieża” – mówi kardynał Dziwisz.

„I z tym odjechał. I to mu zostało w sercu. Mogę to absolutnie potwierdzić, bo przecież parę razy byłem osobiście u niego, jeszcze niedawno” – dodaje.

Franciszek był zainteresowany Polską

Jak mówi kardynał, Franciszek był zainteresowany wszystkim, co się dzieje w Polsce. „Ubolewał, że są problemy, które nie są przyjemne, że są postawy nieżyczliwe wobec Kościoła. Pytał: »co z tą Polską się dzieje?« – mówi Vatican News kard. Dziwisz. – Ale Franciszek miał też zawsze zaufanie do Polski, wiedział, że Polska była zawsze wierna Kościołowi i wierna papieżowi. Polska nigdy nie zdradziła Piotra. Zawsze była mu wierna i do końca pozostała mu wierna” – mówi kard. Dziwisz.

Przyznaje, że dlatego również przybył do Rzymu, aby brać udział w ostatniej ziemskiej drodze śp. Franciszka. „Oczywiście jako kardynał mam też pewien obowiązek moralny, aby być z Papieżem w ostatnich momentach i nawet w tym pożegnaniu – mówi. – Miałem poczucie, że jako Polak, jako człowiek, który tu w Watykanie tyle lat był, muszę tu być. Dlatego przybyłem” – dodaje.

Podziel się:

Oceń:

+10 -1
2025-04-24 07:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież wyraził zgodę na publikację tego wywiadu dopiero po jego śmierci

Monika Książek

Niepublikowane wcześniej nagranie audio wywiadu z papieżem Franciszkiem zostało wyemitowane przez kanał telewizyjny Telenoche w jego rodzinnej Argentynie po śmierci papieża. Franciszek opowiada w nim o swoim zdrowiu psychicznym, nawykach związanych ze snem i konsultacjach z psychiatrą w czasach argentyńskiej dyktatury wojskowej.

Więcej ...

Szkaplerz - zaniedbany Skarb Kościoła?

Karol Porwich/Niedziela

Szkaplerz – dwa prostokątne kawałki sukna połączone sznurkiem, albo ozdobną tasiemką. Na jednym naszyty obrazek Najświętszego Serca Pana Jezusa, na drugim obrazek Matki Bożej Szkaplerznej.

Więcej ...

Wierzganie nogami

2025-07-16 14:21
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Główna strategia polityczna potrzebna do zwycięstwa to umiejętność sięgnięcia po odpowiedni pisak i dobre rozrysowanie linii podziału. Pisak jest potrzebny, by linia była dla wszystkich widoczna i wyraźna – a ona z kolei pozwala zakreślić większe terytorium wokół miejsca, w którym stoi rysujący.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Kościół

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...