Reklama

Franciszek

Szef polskiej redakcji Vatican News: pontyfikat papieża charakteryzowała m.in. troska o ubogich

2025-04-22 07:06
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Bożena Sztajner/Niedziela

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Pontyfikat papieża Franciszka charakteryzowała troska o ubogich, ochronę ludzkiego życia i pokój na świecie - powiedział PAP szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jezuita kard. Jorge Mario Bergoglio został wybrany na 266. papieża 13 marca 2013 r., po tym jak 28 lutego 2013 r. Benedykt XVII zrzekł się swojego urzędu. Franciszek zmarł 21 kwietnia o godzinie 7.35, w wieku 88 lat; był w okresie rekonwalescencji po ciężkim zapaleniu płuc. Jego pontyfikat trwał 12 lat i cztery miesiące.

"Pontyfikat Franciszka charakteryzowała troska o ubogich, ochronę ludzkiego życia i pokój na świecie" - ocenił w rozmowie z PAP szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik. Przypomniał, że te kwestie zawarł w swoim ostatnim publicznym wystąpieniu, jakim było przemówienie w Wielkanoc.

Podziel się cytatem

"Przypominał nam, że każde życie w oczach Boga jest cenne, zarówno to, które jest pod sercem matki, jak i życie człowieka starszego" - zwrócił uwagę duchowny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jako drugi rys tego pontyfikatu wskazał kwestię ubogich. Przypomniał, że na zakończenie nadzwyczajnego jubileuszowego Roku Miłosierdzia w listopadzie 2016 r. w liście apostolskim "Misericordia et Misera" Franciszek ustanowił w Kościele powszechnym Światowy Dzień Ubogich, który obchodzony jest w 33. niedzielę zwykłą, która wypada pomiędzy 13 a 19 listopada.

"Papież nie tylko zapraszał biednych w Auli Pawła VI w Watykanie, ale także podczas licznych pielgrzymek apostolskich spotykał się z nimi w różnych częściach świata. Symbolicznym znakiem jego otwartości był np. prysznic dla bezdomnych pod kolumnadą na placu św. Piotra w Watykanie czy usługi zakładu fryzjerskiego" - wskazał ks. Rytel-Andrianik.

Reklama

"W Wielki Czwartek papież jeszcze jako biskup w Argentynie miał zwyczaj spotykać się z więźniami. Zgodnie z tradycją także w tym roku, Franciszek mimo słabego stanu zdrowia, odwiedził w Wielki Czwartek rzymskie więzienie. Chciał być z tymi, którzy są na marginesie, głosząc im nadzieję" - powiedział duchowny.

Zwrócił uwagę, że innym aspektem papieskiej troski o ubogich było zwrócenie Kościołowi uwagi na los migrantów, którzy uciekali przed wojną i głodem. "Papież często upominał się o ich prawa do godnego życia" - powiedział duchowny.

W ocenie szefa polskiej redakcji Vatican News ważnym aspektem tego pontyfikatu była także troska o pokój na świecie.

"Franciszek bardzo często apelował zarówno do możnych tego świata jak i zwykłych wiernych o pokój. W swoim wystąpieniach publicznych i dokumentach podkreślał, że wojna nie jest właściwym sposobem rozwiązywania konfliktów i prowadzi do tragedii milionów ludzi. Podejmował więc działania dyplomatyczne oraz prosił wiernych o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie, w Birmie, Sudanie oraz bardzo w wielu innych miejscach, gdzie cały czas trwają działania zbrojne. Nawet będąc w szpitalu podkreślał, że +wojna jest absurdalna+" - zwrócił uwagę ks. Rytel-Andrianik.

Przypomniał, że również w orędziu wielkanocnym Franciszek zaapelował o nadzieję, że pokój jest możliwy. "Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat" - wskazał w orędziu wielkanocnym papież.

Jeśli jeśli masz w sercu własne doświadczenie z czasu, kiedy Franciszek kierował Kościołem - zachęcamy do podzielenia się nim w Księdze Kondolencyjnej.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Rozpoczęła się Msza św. pogrzebowa papieża Franciszka

2025-04-26 10:09

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra rozpoczęła się w sobotę rano Msza św. pogrzebowa papieża Franciszka. Przewodniczy jej dziekan Kolegium Kardynalskiego, 91-letni kardynał Giovanni Battista Re.

Więcej ...

Watykan: drugi dzień konklawe

2025-05-08 06:20

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W czwartek, w drugim dniu konklawe przewidziane są cztery głosowania nad wyborem nowego papieża- dwa rano i dwa po południu. Jeżeli jednak wybór zostanie dokonany już w pierwszym porannym głosowaniu, to białego dymu z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej można oczekiwać około 10.30.

Więcej ...

„Pokój Łez” - miejsce, w którym kardynał staje się papieżem

2025-05-08 08:33

Vatican Media

Na ścianie Sądu Ostatecznego w Kaplicy Sykstyńskiej, po obu stronach ołtarza, znajdują się dwoje zamkniętych, niezbyt dużych drzwi. Te po lewej prowadzą do tak zwanego „Pokoju Łez”, do którego tuż po wyborze wchodzi nowo wybrany papież, aby przebrać się i na kilka minut oddać się modlitwie. Jak mówi ks. prałat Marco Agostini, ceremoniarz papieski, tam papież uświadamia sobie, kim się stał, kim od tego momentu będzie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...