We wstępie do Mszy świętej, metropolita przemyski przypomniał, że chrześcijanin na życie człowieka zawsze patrzy przez perspektywę zmartwychwstania. – Chrystus zmartwychwstał i to jest nadzieja dla nas, dla każdego z nas. Także i dla każdego papieża. Dzisiaj wspominamy i powierzamy Miłosierdziu Bożemu Papieża Franciszka, który odszedł do Domu Ojca dzisiaj rano. Modlimy się o to, aby ten, który czuł się wybrany przez Pana Boga, aby żyć w blasku Miłosierdzia Bożego, tego Miłosierdzia doznał. Dziękujemy Panu Bogu za dar jego życia, za jego encykliki, za dokumenty, za nauczanie. Zwłaszcza za pochylenie się nad ludźmi potrzebującymi pomocy, nad ludźmi, którzy zasługują na tajemnicę Bożego Miłosierdzia – powiedział abp Szal.
– W sposób szczególny dziękujemy jako archidiecezja nie tylko za nominacje, które podpisał papież Franciszek, ale także i za wsparcie tej naszej tęsknoty za beatyfikacją Rodziny Ulmów. Bo on powiedział przecież podczas jednego z jego ostatnich spotkań z naszą archidiecezją, że mamy od Rodziny Ulmów uczyć się miłości do Serca Jezusowego – dodał metropolita przemyski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W homilii ks. prał. Piotr Baraniewicz, wikariusz sądowy, nawiązując do słów Jezusa z Ewangelii „Witajcie” przypominał prostotę w posłudze papieża Franciszka, który po swoim wyborze powiedział do wiernych na Placu Świętego Piotra „Dobry wieczór”. – Kardynał Bergoglio równa się prostota – powiedział kaznodzieja dzieląc się swoim doświadczeniem poznania Papieża Franciszka w 2011 roku, gdy jeszcze kierował archidiecezją Buenos Aires.
Ks. Baraniewicz powiedział, że kluczem pontyfikatu papieża Franciszka jest słowo „prostota” rozumiana w byciu wiernym sobie, byciu prawdziwym wobec drugiego człowieka i w byciu dla kogoś. – Chciałbym podkreślić prostotę Franciszka – zaznaczył kapłan i zacytował fragmenty nauczania zmarłego papieża: adhortacji „Christus vivit„, encykliki „Christus dilexit nos” oraz bulli „Spes non confundit” – Bracia i siostry, czy rozumiemy Franciszka? Czy rozumiemy przesłanie papieża, który był prosty, żył prosto i mówił do nas w sposób prosty, byśmy rozkochali się w Chrystusie – dodał.
Kaznodzieja podkreślił, że wspólnota zebrana w Bazylice Archikatedralnej jest niezwykła, a przewodzi jej pasterz archidiecezji przemyskiej, abp Adam Szal i pozostali biskupi. – Przyszliśmy, żeby podziękować za życie i służbę dla Kościoła Papieża Franciszka. Przyszliśmy spotkać się ze Zmartwychwstałym, aby nakarmić się Słowem Bożym i Ciałem Pana. Przyszliśmy uwielbić Pana za osobę Papieża Franciszka, który dzisiaj o godzinie 7:35 usłyszał od Jezusa Zmartwychwstałego „Franciszku, witaj w Domu” – mówił ks. Baraniewicz.
Wraz z metropolitą przemyskim, abp. Adamem Szalem Eucharystię koncelebrował także abp Józef Michalik, bp Krzysztof Chudzio, bp Stanisław Jamrozek i bp Jan z Ukrainy.
Modlitwę w intencji zmarłego Papieża Franciszka transmitowało radiowo i telewizyjnie Radio FARA – Rozgłośnia Archidiecezji Przemyskiej.