„Kamień z Golgoty, Jezus w Grobie, Najświętszy Sakrament, krzyż, dalej już tylko niebo” - opisywał odpowiedzialny za dekorację Grobu brat Dawid Respondek, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.
Tłem dla całego wystroju są drzwi - stare jasnogórskie wrota. Jest ich troje, są oplecione suchymi lianami; jedynie te środkowe okalają pnącza świeżego bluszczu. Jak opisują służby prasowe sanktuarium, w zieleni wierni mają odnajdywać nadzieję, zaś suche liany symbolizują tworzone przez samego człowieka problemy i egoizm.
Pomóż w rozwoju naszego portalu

Karol Porwich/Niedziela
Stanowiące tło dekoracji wrota symbolizują drogę. „Każdy z nas musi znaleźć własne drzwi. Tylko jedne prowadzą do Chrystusa. Możemy otwierać ich wiele, każde, które nam się podoba, bo jesteśmy ludźmi wolnymi, ale tylko jedne prowadzą do Boga” - zaznaczył brat Respondek.

Monika Książek
Jednym z wyjątkowych szczegółów Grobu jest kamień z Golgoty, wmontowany w kolumnę z drewna, która ma ponad 200 lat. Sprowadzony z Ziemi Świętej kamień to znak łączności z chrześcijanami, którzy przeżywają tam zamieszki i trwają w niepokoju – opisuje Biuro Prasowe Jasnej Góry.
Przy Bożym Grobie w częstochowskim sanktuarium ustawiono też m.in. drzewa oliwne i stągwie - to nawiązanie do wesela w Kanie Galilejskiej. Dekorację Grobu Bożego dopełniają różnokolorowe kwiaty.(PAP)

Karol Porwich/Niedziela