Reklama

W wolnej chwili

Twórcy odbudowy Notre Dame uhonorowani najwyższymi odznaczeniami Francji

screenshot

Architekci, rzemieślnicy i urzędnicy nadzorujący odbudowę katedry Notre Dame w Paryżu zostali uhonorowani we wtorek przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona najwyższymi odznaczeniami państwowymi, m.in. orderami Legii Honorowej. Uroczystość odbyła się dokładnie sześć lat po pożarze świątyni z 15 kwietnia 2019 roku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczęła się po godz. 18 - o tej samej porze sześć lat temu w Notre Dame pojawiły się płomienie, które strawiły konstrukcję dachu. Kadry płonącej świątyni obiegły cały świat, który śledził także akcję gaszenia pożaru. Szczególnie dramatycznym momentem było zawalenie się iglicy.

Sześć lat później katedra jest znów otwarta, szkody zostały naprawione, a wnętrze - całkowicie odremontowane. Uroczyste otwarcie odbyło się w grudniu 2024 roku. Macron wielokrotnie w kontekście odbudowy mówił o "dumie Francji", przekonując, że dzieło to świadczy o zdolności kraju do mobilizowania się w trudnych momentach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Za tę pracę uhonorowanych zostało około 100 osób. Philippe Jost, szef instytucji publicznej, która prowadziła odbudowę, został komandorem Legii Honorowej, która jest najwyższym odznaczeniem państwowym. Jost nie od początku prowadził budowę - jego poprzednikiem był Jean-Louis Georgelin, zmarły w 2023 roku. Kolejnymi odznaczonymi są architekci: Remi Fromont i Philippe Villeneuve.

"Pokazaliście w ciągu tych pięciu lat, co może zrobić wielki naród (...) będący dziełem historii większej niż on sam, wciąż umiejący dążyć do swoich marzeń, większych od niego samego" - powiedział Macron na początku uroczystości.

Reklama

"15 kwietnia 2019 roku Notre Dame stanęła w płomieniach. Wielu z nas obawiało się najgorszego. Ocaliliście ją i odbudowaliście. W ciągu pięciu lat dzięki wam została odbudowana, jeszcze piękniejsza niż była" - podkreślił francuski prezydent.

Legią Honorową odznaczone zostały 33 osoby, a niemal równie prestiżowym Orderem Zasługi - 67 osób. Wśród tej setki są: pracownicy administracji, przedsiębiorcy, inżynierowie, rzemieślnicy, logistycy. Łącznie w prace w katedrze zaangażowanych było około 2000 osób.

Wśród odznaczonych rzemieślników są: cieśle, kowale, kamieniarze, dekarze, powroźnicy, specjaliści od budowy rusztowań, konserwatorzy obrazów i witraży, a także konserwatorzy, którzy przywrócili świetność organom katedry. Podczas odbudowy w warsztatach w całej Francji rzemieślnicy odtwarzali albo naprawiali zniszczone bądź uszkodzone elementy, stosując odpowiednie do epoki metody i materiały.

Koszt prac wyniósł prawie 850 mln euro. Sfinansowano ją dzięki datkom z całego świata. Jak mówił niedawno Philippe Jost, hojność po pożarze była tak wielka, że wciąż pozostało do dyspozycji 140 mln euro, z których sfinansowane zostaną m.in. prace na zewnątrz katedry.

Kolejne osoby, które pracowały przy odbudowie Notre Dame, otrzymają odznaczenia przyznawane przez Ministerstwo Kultury Francji.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2025-04-16 09:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Paryż: jutro pierwsza Msza w katedrze Notre-Dame po pożarze

SatyaPrem/pixabay.com

Pierwsza od dwóch miesięcy Msza św. w katedrze Notre-Dame zostanie odprawiona jutro wieczorem przez arcybiskupa Paryża Michela Aupetita. Pożar z 15 kwietnia strawił część dachu, zniszczył iglicę i część sklepienia świątyni.

Więcej ...

W Barcelonie beatyfikacja Lycariona Maya. Chciał być bratem wszystkich

2025-07-11 17:18
Brat Lycarion May, marysta

Vatican Media

Brat Lycarion May, marysta

Kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, będzie przewodniczył jutro, 12 lipca, Mszy Świętej, podczas której młody szwajcarski zakonnik, wychowawca ubogich w Hiszpanii, zamordowany w czasie rewolt ludowych w 1909 roku, zostanie wyniesiony na ołtarze. Głosił braterstwo w świecie pełnym konfliktów.

Więcej ...

Kardynał Bechara Raï: państwa muszą zmienić perspektywę

2025-07-11 16:01
Kardynał Bechara Raï

KAI

Kardynał Bechara Raï

- Model libański obejmuje wartości chrześcijańskie i muzułmańskie, dlatego możliwe jest pokojowe współżycie. Chcemy, by tak pozostało i aby wszyscy Libańczycy, chrześcijanie i muzułmanie, pozostali w kraju. To samo dotyczy Syrii i Iraku. Chcemy, aby chrześcijanie i muzułmanie pozostali, bo wspólne życie prowadzi do umiarkowanego islamu. Jeśli wszyscy wyjadą - kto będzie rządził Syrią, Irakiem, Egiptem? Tego nikt nie wie - mówi Kardynał Bechara.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Kościół

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką