Reklama

Edukacja

MEN wprowadza zmiany od 1 września: religia lub etyka, albo obie

ARTUR STELMASIAK

Od 1 września, po zmianach wprowadzanych przez MEN zajęcia z etyki lub religii będą organizowane nawet dla jednego ucznia. Od nowego roku szkolnego rodzice będą na piśmie deklarować czy ich dziecko będzie chodzić na jeden z tych przedmiotów czy może na oba jednocześnie. Według ministerstwa możliwa jest także opcja, że uczeń nie będzie uczestniczył w żadnych z tych zajęć, ponieważ są to przedmioty dobrowolne. Dopiero po złożeniu deklaracji przez rodziców stają się one obowiązkowe dla ucznia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1 września wejdzie w życie rozporządzenie, zgodnie z którym placówka edukacyjna będzie zobowiązana do organizacji etyki choćby dla jednego ucznia. Podobnie będzie musiała działać, gdy uczeń należy do mniejszościowego Kościoła

Do tej pory możliwość utworzenia grupy międzyszkolnej lub pozaszkolnego punktu katechetycznego wyznania mniejszościowego była uwarunkowana zgłoszeniem co najmniej trzech uczniów. Od 1 września szkoła będzie musiała zapewnić naukę etyki każdemu uczniowi zainteresowanemu udziałem w zajęciach z tego przedmiotu. Tym samym zostaną wyeliminowane przypadki odmowy zorganizowania tych zajęć ze względu na brak wymaganej liczby uczniów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Inną nowością będzie doprecyzowanie formy wyrażania życzenia - w miejsce oświadczenia wyrażanego w najprostszej formie wprowadza się oświadczenie w formie pisemnej, z zachowaniem dotychczasowej możliwości jego zmiany. Szkoła nie będzie jednak miała prawa domagać się oświadczeń informujących o nie uczestniczeniu ucznia w zajęciach z religii i/lub etyki.

Etyki w szkołach podstawowych, gimnazjach i w szkołach ponadgimnazjalnych mogą uczyć nauczyciele, którzy ukończyli studia z etyki lub filozofii a także absolwenci innych kierunków ale po studiach podyplomowych z etyki, którzy posiadają przygotowanie pedagogiczne.

Reklama

MEN wyjaśnia, że decyzje w zakresie organizacji pracy szkoły lub placówki, w tym o powierzeniu nauczycielowi prowadzenia określonych zajęć, podejmuje dyrektor szkoły. To on ocenia kwalifikacje nauczyciela do nauczania przedmiotu etyka, uwzględnia zakres treści nauczania wynikający z podstawy programowej tego przedmiotu.

Według prognoz Ministerstwa Edukacji Narodowej zmiany te dotyczyć mogą od 630 do 1260 uczniów, którzy zdecydowaliby się na uczestnictwo w lekcjach etyki lub religii określonego wyznania, a którzy do tej pory nie chodzili na żaden z tych przedmiotów. MEN przewiduje, że w związku ze zmianami może być potrzebne zapewnienie ok. 70 etatów dla nauczycieli religii lub etyki. Trudno natomiast oszacować ilu uczniów zgłosi zainteresowanie lekcjami etyki lub religii spośród tych, którzy do tej pory nie mieli możliwości korzystania z tego rodzaju zajęć.

Z danych Systemu Informacji Oświatowej wynika, że odsetek nauczycieli religii i etyki w stosunku do etatów wszystkich nauczycieli systematycznie maleje i co roku odnotowuje się spadek o kilkaset etatów w skali kraju. W latach 2006-2013 spadek liczby etatów nauczycieli religii i etyki wyniósł 14 proc. MEN nie spodziewa się więc wzrostu liczby tych etatów na skutek zmian wprowadzonych przez znowelizowane rozporządzenie.

Nauka religii i etyki jest organizowana w szkołach na życzenie rodziców, bądź pełnoletnich uczniów. Zarówno religia jak i etyka nie są dla ucznia przedmiotami obowiązkowymi, udział w nich jest dobrowolny, jednak po złożeniu oświadczenia udział w wybranych zajęciach staje się dla ucznia obowiązkowy

Podziel się:

Oceń:

2014-08-29 11:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zaskakujący pomysł Anny Zalewskiej: szachy od pierwszej klasy

doglimages/fotolia.com

Z naszych informacji wynika, że w 2019 r. do szkół ponadpodstawowych trafią dwa skumulowane roczniki: 352 tys. i 370 tys. uczniów po gimnazjum i szkole podstawowej. To dużo, ale kiedyś już bywały takie roczniki - uspokajała minister edukacji narodowej Anna Zalewska rozmowie z Krzysztofem Skowrońskim na antenie TVP Info.

Więcej ...

Kard. Re, nestor Watykanu

2025-05-20 21:19
Kard. Giovanni Battista Re

Vatican Media

Kard. Giovanni Battista Re

Pamiętam go od samego początku, kiedy zacząłem pracować w Watykanie, czyli od prawie 45 lat – wydaje się, że Giovanni Battista Re był zawsze w „sercu” Kościoła katolickiego.

Więcej ...

W Senacie zaprezentowano rękopis listu biskupów polskich do biskupów niemieckich

2025-05-20 16:58

Tomasz Zielenkiewicz

Historyczne oryginały trzech ważnych dla polsko-niemieckiego pojednania dokumentów: rękopis listu biskupów polskich do biskupów niemieckich, ostateczną wersję tego Orędzia i odpowiedź hierarchów niemieckich zaprezentowano w Senacie. Wystawie towarzyszyła konferencja zatytułowana „Pojednanie dla Europy”.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Najnowszy sondaż: druga tura dla Karola Nawrockiego

Wiadomości

Najnowszy sondaż: druga tura dla Karola Nawrockiego

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Kuria Metropolitalna w Lublinie reaguje na artykuł

Kościół

Kuria Metropolitalna w Lublinie reaguje na artykuł "GW"...

Nowy papież ma serce maryjne

Leon XIV

Nowy papież ma serce maryjne

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Jeden z kardynałów na konklawe

W wolnej chwili

Jeden z kardynałów na konklawe "poratował" przyszłego...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką