Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: „chcemy stanąć w prawdzie, modlitwie, solidarności” – Droga Krzyżowa w dniu wspólnoty ze Zranionymi

BPJG

„Życie z doświadczeniem wykorzystania seksualnego zawiera w sobie każdą stację drogi krzyżowej” - napisał Robert do tegorocznych rozważań Drogi Krzyżowej Zranionych. W Dniu Modlitwy i Solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym, 7 marca, na Jasnej Górze w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej zostanie odprawiona o godz. 17.00 Droga Krzyżowa. Poprowadzi ją częstochowski biskup pomocniczy Andrzej Przybylski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

A już dziś poprowadzony zostanie w Kaplicy Matki Bożej Apel Jasnogórski z modlitwą za osoby, które doświadczyły krzywdy wykorzystania seksualnego. Tegoroczne rozważanie przygotowali Agata Kulczycka i ks. Tomasz Matyjaszczyk, którzy wspólnie tworzą "Tandem Wsparcia" dla osób skrzywdzonych na tle seksualnym w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

- Tę modlitwę, zwłaszcza na Jasnej Górze, odbieram bardzo głęboko, bo myślę, że w ten proces bardzo trudnego uzdrawiania tej rany Kościoła, Jasna Góra w Polsce wpisała się w sposób przełomowy i historyczny. Myślę, że przełomem w rozumieniu tego problemu było spotkanie Konferencji Episkopatu Polski, większości biskupów polskich z przedstawicielami środowisk ludzi zranionych w listopadzie ubiegłego roku - mówił bp Przybylski. Zaznaczył, że „żadne dokumenty, żadne analizy socjologiczne takie czy inne artykuły nie dały nam takiego doświadczenia jak ta solidarność i słuchanie”. - My mamy być z osobami zranionymi, okazać im solidarność, prosić o przebaczenie i prosić też o to Boga, bo po ludzku to jest bardzo trudne; prosić Boga by On sam odbudował zaufanie, zaleczył rany - mówił bp Przybylski w rozmowie @JasnaGóraNews. Nawiązał do Jasnogórskiej Ikony z widocznymi rysami na obliczu Maryi, zauważając, że „mamy wiele śmiałości, by Tej, która sama jest zraniona, mówić o swoich ranach, bo Ona jest w stanie zrozumieć każdego zranionego”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Bp Przybylski zwrócił uwagę. że Dzień Modlitwy i Solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym przeżywamy jest też w Roku Jubileuszowym, a więc w duchu nadziei, przypomnienia, że „nadzieja zawieść nie może”. - Często ktoś, kto został zraniony, stracił zaufanie, nadzieję, wiarę, nie tylko w Boga, ale często w Kościół, zaufanie do ludzi Kościoła. I ta solidarność, to z jednej strony nasz bardzo ważny duchowy gest bliskości ze skrzywdzonymi, takiego przebłagania, ale też wielkiego wołania do Boga, bo ten proces uzdrowienia jest trudny, ta rana boli i potrzeba tu Bożej interwencji - powiedział duchowny.

Bp Przybylski wyraża też nadzieję, że chociażby przez to, że w tym roku miejsc modlitwy za Skrzywdzonych jest coraz więcej, będzie też poszerzała się nasza wrażliwość, poczucie bliskości ze Zranionymi. - My, ci „silniejsi” powinniśmy się skruszyć, powinniśmy upaść na kolana i się pomodlić nawet jeśli to nie jest nasza osobista wina, ale przecież w Kościele jesteśmy rodziną, i pewnie każdy członek rodziny cierpi, jeżeli ktoś w niej został zraniony i skrzywdzony - zachęca częstochowski biskup pomocniczy.

W odprawianej na Jasnej Górze drodze krzyżowej wybrzmi głos ludzi zranionych, bo z tego głosu utkane są rozważania do tegorocznego nabożeństwa. Współautorem rozważań jest karmelita bosy o. Mateusz Filipowski, współtworzył je razem z osobami skrzywdzonymi, które zaprosił do podzielenia się swoimi historiami, swoim bólem i zmaganiami. - Żeby właśnie w tej medytacji męki Pańskiej, obecna była też rana i cierpienie ludzi skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym w Kościele - powiedział bp Przybylski.

Reklama

Po Drodze Krzyżowej na Jasnej Górze w ramach Dnia Modlitwy i Solidarności ze Skrzywdzonymi w Personalnej Parafii Akademickiej Św. Ireneusza Biskupa i Męczennika przy ul. Kilińskiego 132 w Częstochowie zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego. - Chcielibyśmy tych nowych przygotować do nowego funkcjonowania w Kościele, też nowej wrażliwości, ale i radzenia sobie z tym problemem, bo wiem, że dla wielu młodych ludzi może on być trudny i wpływać na relacje z Kościołem, na relacje z Bogiem. Pragniemy po prostu stanąć w prawdzie, w modlitwie, w solidarności i powiedzieć, że Bóg jest większy niż to wszystko - powiedział bp Przybylski.

Dzień Modlitwy i Solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym przeżywany jest w pierwszy piątek Wielkiego Postu.

„Życie z doświadczeniem wykorzystania seksualnego zawiera w sobie każdą stację drogi krzyżowej. Są na niej i momenty skazania, upadków, obnażenia, ale i pocieszenia czy pomocy. Jest grób, ale chcę wierzyć, że jest też zMartwychWstanie. Cokolwiek by o niej napisać, mam w sercu przekonanie o jednym - Jezus podąża nią razem ze mną. Razem z każdym skrzywdzonym” napisał Robert.

„Chrystus poprzez swoje wcielenie zjednoczył się jakoś z każdym człowiekiem” - napisał Kościół w soborowej konstytucji Gaudium et spes. Wszystko więc, co uczyniliście jednemu z tych moich najmniejszych, Mnieście uczynili - mówi Chrystus (Mt 25, 40). Jezus jest w każdej Osobie Skrzywdzonej i wszystko, co wobec nich czynimy, czynimy wobec samego Chrystusa. W tej drodze krzyżowej pozwólmy się poprowadzić zranionym naszym Braciom i Siostrom, zasłuchajmy się w szepty ich zranionych serc i módlmy się, aby sam Pan otulił, pocieszył i umocnił ich ukrzyżowane historie życia /ze wstępu do tegorocznej drogi krzyżowej - wspolnotazezranionymi.pl/dmis2025/.

Podziel się:

Oceń:

+3 -1
2025-03-06 20:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: do sanktuarium dotarł dzwon „Głos Nienarodzonych”

twitter.com

- Chcemy walczyć o życie miłością - mówił na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski. W kaplicy Matki Bożej przewodniczył Mszy Św. sprawowanej w intencji obrony i ochrony życia poczętego, o uspokojenie sytuacji w Polsce. Do sanktuarium dotarł dzwon „Głos Nienarodzonych”.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Mjanma: 100 dni ciszy. Wciąż brak pomocy po trzęsieniu ziemi

2025-07-09 13:03
Trzęsienie ziemi

Adobe Stock

Trzęsienie ziemi

Minęły trzy miesiące od tragicznego trzęsienia ziemi, które 28 marca 2025 roku wstrząsnęło sercem Birmy. Wstrząs o sile 7,7 stopni w skali Richtera zrujnował życie setek tysięcy ludzi. Choć kataklizm zniknął z medialnych nagłówków, dramat mieszkańców trwa nadal. Z oficjalnych danych wynika, że aż 74 proc. społeczności dotkniętych katastrofą nie otrzymało dotąd żadnej pomocy humanitarnej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy