Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Pozwólmy sobie na częstsze przyjmowanie znaków od Boga

Grażynak Kołek

Rozważania do Ewangelii Łk 11, 29-32.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Środa, 12 marca. Wielki Post

• Jon 3, 1-10 • Ps 51 • Łk 11, 29-32

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gdy tłumy się gromadziły, Jezus zaczął mówić: «To plemię jest plemieniem przewrotnym. Żąda znaku, ale żaden znak nie będzie mu dany, prócz znaku Jonasza. Jak bowiem Jonasz był znakiem dla mieszkańców Niniwy, tak będzie Syn Człowieczy dla tego plemienia. Królowa z Południa powstanie na sądzie przeciw ludziom tego plemienia i potępi ich; ponieważ ona przybyła z krańców ziemi słuchać mądrości Salomona, a oto tu jest coś więcej niż Salomon. Ludzie z Niniwy powstaną na sądzie przeciw temu plemieniu i potępią je; ponieważ oni dzięki nawoływaniu Jonasza się nawrócili, a oto tu jest coś więcej niż Jonasz».

Reklama

Na początku Wielkiego Postu liturgia Kościoła przywołuje postać proroka Jonasza. Został on wysłany przez Boga do miasta Niniwa. Miał ostrzec jego mieszkańców przed zagładą, która miała spotkać to miasto jako kara za ich złe postępowanie (zob. Jon 3, 1-10). Jedynym środkiem, którym posługiwał się Jonasz, nawołując do nawrócenia, było SŁOWO. Ponieważ miasto było rozległe, przez trzy dni chodził jego ulicami, obwieszczając nieszczęście, które miało wkrótce nadejść. Mieszkańcy uwierzyli SŁOWU Jonasza. Wszyscy, począwszy od króla, aż do „ostatniego” mieszkańca, włączając w to nawet zwierzęta, przyjęli postawę pokuty, poszcząc i błagając Boga o zmiłowanie. „Zobaczył Bóg… że odwrócili się od swojego złego postępowania. I ulitował się Bóg nad niedolą, którą postanowił na nich sprowadzić, i nie zesłał jej” (Jon 3, 10). Do tej właśnie historii nawiązuje Jezus w dzisiejszym fragmencie Ewangelii. Tym, którzy oczekują od Niego jakiegoś spektakularnego znaku i którzy przyszli popatrzeć na spektakl z nadzwyczajnymi zjawiskami, mówi, że taka postawa jest przewrotna i nie będzie im dany żaden znak, prócz znaku Jonasza. „Jak bowiem Jonasz był znakiem dla mieszkańców Niniwy, tak będzie Syn Człowieczy dla tego plemienia” (Łk 11, 30). „Ludzie z Niniwy powstaną na sądzie przeciw temu plemieniu i potępią je; ponieważ oni, dzięki nawoływaniu Jonasza, się nawrócili, a oto tu jest coś więcej niż Jonasz (Łk 11, 32). Zdarza się, że oczekujemy od Boga jakiegoś szczególnego znaku, który wskazałby nam wyjście z problemu, pomógł podjąć właściwą decyzję, był impulsem do czegoś nowego… Czasami oczekujemy nadzwyczajnych cudów, nowych objawień, doszukujemy się w snach wskazówek od Boga… Tymczasem ten znak już został nam dany w Słowie wcielonym – Jezusie Chrystusie. Jego życie, Jego postępowanie, Jego pouczenia i Jego milczenie, wszystko to, Kim jest, co robi i co mówi, jest znakiem, wskazówką, rozwiązaniem… Trzeba tylko ten znak nieustannie przyjmować, Jemu ufać, kierować się Nim, żyć Nim… Wielki Post jest do tego szczególną okazją. Pozwólmy sobie na częstsze przyjmowanie znaków od Boga poprzez słuchanie i rozważanie Jego SŁOWA. W Nim jest wszystko, czego w głębi serca szukamy i czego potrzebujemy. Ono – SŁOWO – jest też źródłem i siłą naszej wielkopostnej przemiany.

J.G.

ROZWAŻANIA NA ROK 2025 DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!: "Żyć Ewangelią 2025".

Podziel się:

Oceń:

2025-02-13 11:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wierzysz w to?

Wskrzeszenie Łazarza

Wskrzeszenie Łazarza – fresk autorstwa Giotto di Bondone

Wskrzeszenie Łazarza

Więcej ...

Eutanazja nadal nielegalna we Włoszech

2025-07-26 14:46

Adobe Stock

Włoski Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym odrzucił, jako niedopuszczalny, wniosek o zbadanie konstytucyjności przepisu kodeksu karnego zakazującego eutanazji. Sprawa została wniesiona przez sąd we Florencji, który zakwestionował art. 579 kodeksu karnego, penalizujący tzw. „zabójstwo za zgodą”. Oznacza to, że nie ma podstaw, by zalegalizować eutanazję, jako prawo, przysługujące w świetle konstytucji. Niemniej jednak wyrok TK budzi niepokój wśród obrońców życia.

Więcej ...

Reformę należy zacząć ją od siebie [Felieton]

2025-07-27 13:00

ks. Łukasz Romańczuk

Proces synodalny trwa, a Stolica Apostolska oczekuje dalszej transformacji Kościoła. Bardzo często słyszy się dziś opinie, że Kościół przeżywa kryzys i że jest potrzebna reforma. Na czym ta reforma ma polegać?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia