Uroczystości w Rzeszowie ku czci żołnierzy niezłomnych
W wielu miejscach diecezji rzeszowskiej odbyły się uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych Główne uroczystości tego dnia miały miejsce w Rzeszowie. Rozpoczęły się Mszą św. w kościele farnym, której przewodniczył bp Kazimierz Górny. Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej ks. Jan Szczupak, proboszcz parafii farnej w Rzeszowie, powitał zebranych w świątyni i wprowadził w uroczystość. Homilię wygłosił ks. por. Wojciech Środoń, kapelan 3. PBOT, który podkreślał, że narodowe święto jest okazją do oddania czci bohaterom, którzy w obliczu totalitarnego reżimu walczyli o wolność, godność i niepodległość. „Żołnierze niezłomni przez wiele lat zapomniani i niesłusznie oceniani, wyklęci, dziś powracają do naszej świadomości, jako symbol niezłomnej woli i niezachwianej odwagi. Walczyli w imię wolności, by nasza ojczyzna mogła być wolna od obcych wpływów, by młodsze pokolenia miały szansę żyć w demokratycznym, niepodległym kraju” – mówił ks. Środoń. Kaznodzieja cytując słowa z Mądrości Syracha, Dał im wolną wolę, język i oczy, uszy i serce zdolne do myślenia. Napełnił ich wiedzą i rozumem, o złu i dobru ich pouczył, mówił o wartości wolności.
Po Eucharystii uczestnicy uroczystości zebrali się przy Pomniku Pamięci Żołnierzy Wyklętych, gdzie podniesiono na maszt Flagę Państwową, odśpiewano Hymn Państwowy, a także zostały wygłoszone przemówienia i złożono kwiaty. Organizatorami wydarzenia byli: Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Prezydent Miasta Rzeszowa, Dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, Dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej i Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Podkarpacki.
Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?
2025-07-11 20:56
Fundacja Grupa Proelio
Grupa Proelio
Premierowy odcinek nowej kampanii Grupy Proelio "Małżeństwo jest cudem" - "52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?". Bohaterami filmu są Irena i Jerzy Grzybowscy, założyciele inicjatywy Spotkań Małżeńskich, którzy od blisko 50 lat posługują małżonkom ucząc ich dialogu.
500 tysięcy podpisów nie może zostać zlekceważonych. Projekt „Tak dla religii i etyki w szkole” trafił do Sejmu
2025-07-16 18:54
Andrzej Sosnowski
Mat.prasowy
Złożony pod koniec czerwca obywatelski projekt ustawy „Tak dla religii i etyki w szkole” został oficjalnie skierowany do pierwszego czytania w Sejmie RP. To ważny moment dla tysięcy obywateli, którzy aktywnie zaangażowali się w zbiórkę podpisów i debatę o roli wychowania do wartości w polskiej szkole.