Reklama

Kościół

Setna Msza św. w oprawie góralskiej w Rychwałdzie. Posłuchaj tego wykonania!

Msza św. w oprawie góralskiej w Rychwałdzie

facebook.com - Msze w oprawie góralskiej

Msza św. w oprawie góralskiej w Rychwałdzie

W rychwałdzkim sanktuarium maryjnym 16 lutego br. sprawowana była po raz setny Msza św. w oprawie góralskiej. Jak zwykle nie zabrakło asysty pocztów sztandarowych górali i muzyków. Tym razem o oprawę zadbali instruktorzy i dzieci z Ognisk Fundacji Braci Golec.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. koncelebrowaną odprawił ks. Wojciech Pal. Duchowny wygłosił kazanie częściowo w gwarze góralskiej. Zachęcił do refleksji nad fragmentem Ewangelii według św. Łukasza, dotyczącym „mowy inauguracyjnej” Jezusa, w której przedstawia On błogosławieństwa.

„Często wydaje się nam, że wszystko już wiemy - że błogosławieństwa są oczywiste. Jednak ich prawdziwe zrozumienie wymaga czegoś więcej niż tylko znajomości treści” - zauważył. Wskazał również, że według Ewangelii prawdziwe szczęście pochodzi z dawania, a nie tylko z brania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podkreślił, że ubóstwo, smutek i prześladowanie mogą stać się drogą do błogosławieństwa. „Ubodzy mogą dawać coś więcej niż dobra materialne - na przykład swój czas i dobroć. Smutek może prowadzić do nadziei w Bogu. Prześladowanie nie powinno być powodem do odwetu, lecz okazją do ocalenia dobra” - wyjaśnił.

Kapłan odwołał się do myśli ks. Józefa Tischnera, który mówił, że dobroć nie jest jak studnia, która się opróżnia - przeciwnie, rośnie, kiedy jest rozdawana. Jednak świat pełen lęku często podpowiada, że bycie dobrym się nie opłaca.

Kaznodzieja porównał kulturę góralską do ramy obrazu: ma być piękna, solidna i pasować do treści. „Wiara powinna być jak dobrze dopasowana rama - żywa, autentyczna i przenikająca życie codzienne” - dodał.

Reklama

Oprawę góralską Mszy św. możecie zobaczyć i posłuchać na poniższym nagraniu:

Fundację Braci Golec tworzą aktywni muzycy, nauczyciele i miłośnicy kultury Beskidu Żywieckiego. Wspierają oni młode talenty w rozwijaniu ich muzycznych pasji. Fundacja powstała w 2003 roku z inicjatywy braci Golec, Łukasza i Pawła, i prowadzi zajęcia muzyczne w Ogniskach 10 gmin Żywiecczyzny, na które uczęszcza ponad 300 dzieci. Sygnały na trombitach zagrali podczas niedzielnej liturgii Michał Zawada i Piotr Golec.

W sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej, Pani Ziemi Żywieckiej, Msze św. w oprawie góralskiej odbywają się regularnie co miesiąc od 17 stycznia 2016 roku, w każdą trzecią niedzielę o godzinie 9:00. Głównymi inicjatorami byli Andrzej Woźniak z zarządu Związku Podhalan Oddziału Górali Żywieckich oraz ówczesny kustosz rychwałdzkiego sanktuarium o. Bogdan Kocańda OFMConv.

„Chcemy gościć góralskie zespoły pieśni i tańca oraz zapraszać kaznodziejów związanych z górami, góralską mową i tradycją. Zachowując wszelkie przepisy liturgiczne, skupiamy się na istocie Eucharystii - na spotkaniu z żywym Bogiem” - zapowiadał 9 lat temu o. Kocańda.

Podczas tych Mszy św. góralskie zespoły pieśni i tańca oraz grupy śpiewacze i kapele zapewniają oprawę muzyczną, a wierni często uczestniczą w tradycyjnych strojach ludowych. Po Eucharystii zespoły kontynuują występy w świątyni lub przed bazyliką.

Najbliższa Msza w oprawie góralskiej odbędzie się w Rychwałdzie w niedzielę, 16 marca 2025 roku, o godzinie 9:00.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2025-02-17 10:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

ISKK: Polscy katolicy życzliwie nastawieni do mszy "trydenckiej"

Michał Firlej/www.missa.pl

Gdyby Msza św. w nad­zwy­czaj­nej for­mie rytu rzym­skie­go (popularnie zwana mszą trydencką) była odprawiana w zwykłych parafiach, to niemal jedna trzecia polskich katolików by w nich uczestniczyła  —  wyni­ka z son­da­żu prze­pro­wa­dzo­ne­go przez pallotyński Insty­tut Sta­ty­sty­ki Kościo­ła Kato­lic­kie­go, na zle­ce­nie fran­cu­skiej orga­ni­za­cji „Paix Litur­gi­que”.

Więcej ...

Watykan: zniszczono Pierścień Rybaka i pieczęcie pontyfikatu papieża Franciszka

2025-05-06 15:02

Vatican Media

Podczas dwunastej kongregacji generalnej Kolegium Kardynalskiego, ostatniej przed rozpoczęciem konklawe, anulowano Pierścień Rybaka i pieczęcie pontyfikatu papieża Franciszka, umieszczając na nich krzyż - poinformował dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.

Więcej ...

Nabożeństwa majowe: modlitwa, która przetrwała wieki

2025-05-07 14:52

Karol Porwich/Niedziela

Maj od wieków zajmuje wyjątkowe miejsce w duchowości katolickiej jako miesiąc szczególnie poświęcony Matce Bożej. Nabożeństwa majowe - tzw. „majówki” - wpisały się na stałe w religijny pejzaż Polski, odbywając się wieczorami w świątyniach, przy kapliczkach, grotach i przydrożnych figurach. Ich centralnym punktem pozostaje Litania Loretańska, której wezwania przez wieki pogłębiały maryjne przeżywanie wiary.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...