Reklama

Franciszek

Papież: sztuczna inteligencja ma służyć wzrastaniu człowieka

Papież Franciszek

Vatican Media

Papież Franciszek

Wśród mnożących się pytań, nadziei i zagrożeń, związanych z rozwojem sztucznej inteligencji, kluczowe pozostaje pytanie o to, czy przysłuży się ona duchowemu wzrostowi człowieka i coraz większej świadomości jego godności. Pisze o tym Papież Franciszek w przesłaniu na międzynarodowy szczyt nt. sztucznej inteligencji, który odbywa się w Paryżu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zwracając się do gospodarza spotkania, prezydenta Francji Emmanuela Macrona, Ojciec Święty pochwala organizację szczytu, poświęconego działaniom w obszarze sztucznej inteligencji. Wyraża też uznanie dla „wysiłków, podjętych z odwagą i determinacją”, by chronić człowieka przed złym użyciem sztucznej inteligencji i wyraża nadzieję, że tak duża liczba ekspertów i ważnych uczestników przełoży się na refleksję, która doprowadzi do konkretnych rozwiązań.

Konieczna kontrola człowieka nad sztuczną inteligencją

Odwołując się do swojego ubiegłorocznego przemówienia, wygłoszonego podczas szczytu G7 w Apulii, Franciszek przypomina o pilnej potrzebie „gwarancji i ochrony pewnej przestrzeni znaczącej kontroli, dokonywanej przez istoty ludzkie, nad procesem wyboru programów sztucznej inteligencji”. W przeciwnym bowiem razie, przestrzega, może ona „ujawnić swoje najbardziej «groźne» oblicze, stając się zagrożeniem dla godności ludzkiej”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mówiąc o zagrożeniach, Papież odwołuje się do takiej formy sztucznej inteligencji, która „ogranicza wizję świata do rzeczywistości wyrażalnej w liczbach i zamkniętej w gotowych kategoriach, wypierając wkład innych form prawdy i narzucając jednolite modele antropologiczne, społeczno-ekonomiczne i kulturowe”.

„Miłość więcej znaczy, niż inteligencja”

Reklama

Nawiązując do swojej ostatniej encykliki Dilexit nos, poświęconej Sercu Pana Jezusa i do filozofii Pascala, Ojciec Święty przypomina, że „o ile algorytmy mogą być wykorzystywane do oszukiwania człowieka, to «serce», rozumiane jako siedziba najgłębszych i najprawdziwszych uczuć, nigdy go nie oszuka”. Apeluje do uczestników paryskiego szczytu, aby „nie zapominali, że tylko z «serca» człowieka wypływa sens jego istnienia”.

„Miłość więcej znaczy, niż inteligencja” – przypomina Papież, cytując Jacquesa Maritaina i prosząc zebrane w Paryżu gremium, by te słowa „przyjęli jako aksjomat”.

Technologie na rzecz dobra wspólnego

Franciszek chwali też podjęte wysiłki jako przykład „zdrowej polityki”, która chce, aby nowoczesne technologie służyły dobru wspólnemu. „Chodzi o otwarcie nowych dróg dla różnych możliwości, które nie oznaczają powstrzymywania kreatywności człowieka i jego marzeń o postępie, a raczej ukierunkowują tę energię w nowy sposób” – mówi Papież, słowami swojej encykliki Laudato si.

Wyraża też przekonanie, że technologie te przysłużą się badaniom naukowym na rzecz zrównoważenia ekologicznego.

Sztuczna inteligencja bez wykluczania

Nawiązując do ubiegłorocznego orędzia na Światowy Dzień Pokoju, poświęconego tematyce sztucznej inteligencji i pokoju, Papież przypomina, że w debacie na jej temat należy uwzględniać głos wszystkich, „w tym ubogich, wykluczonych i innych, którzy często pozostają nieusłyszani w globalnych procesach decyzyjnych”.

Reklama

W związku z tym, wyraża życzenie, „aby Szczyt w Paryżu przyczynił się do powstania publicznej platformy interesu publicznego w dziedzinie sztucznej inteligencji, a także, aby każde państwo mogło znaleźć w sztucznej inteligencji narzędzie zarówno rozwoju i walki z ubóstwem, jak i ochrony kultur oraz języków”. Podkreśla, że tylko w ten sposób wszyscy będą mogli przyczynić się do rozwoju sztucznej inteligencji, która będzie odzwierciedleniem „prawdziwej różnorodności i bogactwa, która charakteryzuje całą ludzkość”.

Potrzeba analizy społecznego oddziaływania AI

Na zakończenie, Franciszek przypomina o wydanej przed dwoma tygodniami nocie Antiqua et Nova i wyraża nadzieję, że w przyszłości szczyty nt. sztucznej inteligencji podejmą się zbadania jej wpływu na relacje międzyludzkie, informację i edukację.

„Naszym ostatecznym wyzwaniem jest człowiek”

Wobec szereu pytań, jakie rodzi rozwój sztucznej inteligencji, Franciszek przypomina, że tym podstawowym jest i będzie pytanie o to, czy rozwój technologiczny może przyczynić się do większej dojrzałości duchowej człowieka i jego większej otwartości na innych, oraz czy przysłuży się wzrostowi świadomości godności ludzkiej. „Naszym ostatecznym wyzwaniem jest i zawsze pozostanie człowiek – nigdy o tym nie zapominajmy.”

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2025-02-11 12:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: dominikanie stworzyli piosenki adwentowe z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Dominikanie

O nadziei, oczekiwaniu, radości spotkania i obecności Boga w dziejach świata i życiu człowieka mówią cztery adwentowe piosenki, które co tydzień będą ukazywały się w serwisie dominikanie.pl. Teledyski do utworów zostały wygenerowane przez AI - sztuczną inteligencję. - Sztuczna inteligencja czasem budzi lęk, więc postanowiliśmy ją ochrzcić - wyjaśnia dominikanin, o. Radosław Więcławek.

Więcej ...

Pakistan: chrześcijanie oskarżani o bluźnierstwo wciąż domagają się sprawiedliwości

2025-07-15 17:33
Naqvi Mohsin, pakistański minister spraw wewnętrznych w Watykanie (03.06.24)

Vatican Media

Naqvi Mohsin, pakistański minister spraw wewnętrznych w Watykanie (03.06.24)

Od dwunastu lat Asif Pervaiz, 42-letni Pakistańczyk wyznania chrześcijańskiego, przebywa w więzieniu, a w 2020 r. został skazany na śmierć przez sąd w Lahore za bluźnierstwo. Jego przypadek jest jednym z wielu, w których zarzuty zostały sfałszowane, a niewinny człowiek został oskarżony.

Więcej ...

Parada Równości w Budapeszcie. Pretekst do presji politycznej na Węgry

2025-07-15 15:50

Adobe Stock

9 lipca 2025 r. w Parlamencie Europejskim odbyła się debata plenarna poświęcona tzw. lekcjom z Budapest Pride. W toku debaty europosłowie lewicowych i liberalnych frakcji wykorzystali wydarzenia wokół węgierskiej Parady Równości do krytyki rządu Viktora Orbána i promowania ogólnoeuropejskiej strategii równościowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Kościół

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Wiara

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Wiara

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...