Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ogłoszony po wyborach z 9 października prezydentem Chapo reprezentuje partię Frelimo, która rządzi tą byłą portugalską kolonią nieprzerwanie od 1975 r., kiedy Mozambik ogłosił niepodległość. Opozycja, której członkowie protestują na ulicach największych miast, twierdzi, że wybory wygrał jej kandydat Venancio Mondlane.
Według opinii zachodnich obserwatorów jesienne wybory prezydenckie w Mozambiku nie były ani wolne, ani uczciwe. Zdaniem mozambickich biskupów nasilające się zamieszki mogą utrzymać chaos w kraju. - Istnieje ryzyko, że powrócimy do konfliktów, które wstrząsały naszym krajem w przeszłości - powiedział biskup pomocniczy diecezji Beira António Constantino. Pełniący funkcję rzecznika Konferencji Episkopatu Mozambiku stwierdził, że zarówno on, jak i inni hierarchowie Kościoła katolickiego w tym kraju opowiadają się za doprowadzeniem do „zawarcia umowy społecznej”, która powstrzymałaby przemoc w Mozambiku. - Wszyscy musimy spotkać się w celu zawarcia porozumienia. Nie możemy wrócić do naszej przeszłości naznaczonej konfliktami zbrojnymi - przekazał biskup António Constantino.
Dodał, że w proces pokojowy włączyła się nie tylko hierarchia Kościoła katolickiego Mozambiku, ale także inne grupy społeczne obawiają się eskalacji konfliktu. - Zginęło wielu ludzi, dlatego przemoc musi ustać. Nadszedł czas, aby rozpocząć dialog - podsumował biskup Constantino, dodając, że jego oczekiwania są apelem całego mozambickiego Kościoła o pokój.
2025-01-18 19:31
Wybrane dla Ciebie
Stolica Apostolska zabiega o umorzenie długów krajów afrykańskich
vaticannews.va / Watykan (KAI)

Unsplash
Stolica Apostolska wesprze kampanię na rzecz umorzenia zadłużenia krajów afrykańskich – zadeklarował kard. Peter Turkson, podczas afrykańskiego webinaru zorganizowanego przez kierowaną przez niego Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Podkreślił on, że kampania ta musi przebiegać na dwóch płaszczyznach.
Jaskinia Słowa (V Niedziela Wielkiego Postu)
2025-04-05 09:00
Ks. Maciej Jaszczołt

Red.
Ks. Maciej Jaszczołt
Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on swoją moc?
2025-04-05 20:57
Oprac. na podst. "Youcat polski. Katechizm Kościoła Katolickiego dla młodych" oraz "Katechizmu Kościoła Katolickiego"

Adobe Stock
Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W kolejnym dniu naszego katechizmu odpowiedź na pytanie - czy jeśli sakramentu udziela człowiek niegodny, to traci on swoją moc?
Reklama
Najpopularniejsze

Wiara
Czy należy modlić się do Maryi?

Felietony
Masowa likwidacja szkół wiejskich

Europa
Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Wiara
Czy staję po stronie prawdy?

Wiara
Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Kościół
Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół
W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół
Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół