Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Małopolskie święto plonów w Rodakach

Piotr Lorenc

Biskup Grzegorz Kaszak przewodniczył 8 września Mszy św. dziękczynnej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Rodakach, rozpoczynającej dożynki województwa małopolskiego, których gospodarzem była w tym roku gmina Klucze. Pasterz Kościoła sosnowieckiego zaapelował podczas Eucharystii o poszanowanie chleba oraz o prawo do pierwokupu ziemi przez polskich rolników

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uczestnicy święta plonów udali się po uroczystej Liturgii sprawowanej przez biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka na plac przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej i Szkole Podstawowej w Rodakach. Tam odbyła się dalsza część uroczystości. Do Rodak przyjechali m.in.: wojewoda małopolski Jerzy Miller, Zofia Szalczyk - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marek Sowa - marszałek województwa małopolskiego, Jacek Soska - wiceprzewodniczący Sejmiku województwa małopolskiego oraz przedstawiciele Sejmu i Senatu RP.

W imieniu władz wojewódzkich podziękowania rolnikom i mieszkańcom gminy złożył Kazimierz Ściążko - wójt gminy Klucze. - Z okazji wojewódzkiego święta plonów składam wam, drodzy rolnicy, podziękowania za owoce waszego trudu. Dzięki wam na stołach może pojawić się nasz chleb powszedni. Składam także podziękowania mieszkańcom gminy Klucze, przede wszystkim mieszkańcom Rodak, którzy w przygotowanie dożynek włożyli tak wiele pracy i serca. Dziękuję także kołom gospodyń wiejskich i wszystkim zgromadzonym delegacjom z tymi pięknymi wieńcami dziękczynnymi. Drodzy rolnicy, na przyszły rok życzę pogody sprzyjającej obfitym plonom oraz wszelkiej pomyślności we wszystkich waszych przedsięwzięciach - powiedział Kazimierz Ściążko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Część artystyczna dożynek odbyła się na scenie nowej muszli koncertowej, wybudowanej ze środków z funduszu sołeckiego gminy Klucze. Przed publicznością zaprezentowali się: zespół śpiewaczy „Rodaczanki” działający przy Kole Gospodyń Wiejskich, „Wolbromiacy”, chór „Ziemia Kluczewska”, zespoły dziecięce i młodzieżowe z Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach, Zespół Pieśni i Tańca „Łapanowianie” wraz z Kapelą Ludową z Łapanowa oraz wykonawcy z Rodak. Gwiazdą wieczoru był znany, koncertujący w Europie, Azji i Ameryce Północnej zespół góralski „Trebunie Tutki” z Białego Dunajca. Uroczystości dożynkowe zakończył pokaz sztucznych ogni.

Symbolem pomyślnego zakończenia żniw, a jednocześnie atrybutem uroczystości dożynkowych jest wieniec żniwny. - Początkowo był to niewielki wianek z jednego rodzaju zboża, pszenicy lub żyta. Rzadziej pojawiały się wieńce z jęczmienia i owsa lub też wieńce wyplatane z kilku odmian zboża. Zwykle był kształtu korony splecionej z czterech pałąków związanych u góry, który żniwiarka przynosiła gospodarzowi. Symbolicznym plonem żniwnym bywały także snopki zboża, bukiety z kłosów, czy też koliste wianki uwite z ułożonych zbóż. Wieńce te przechowywane były troskliwie, by w jesieni lub na wiosnę użyć wykruszonych z nich ziaren do siewu. Pierwotnie do ich dekoracji, oprócz kwiatów, stosowano orzechy, jabłka, owoce jarzębiny czy pierniki. Z czasem jednak, wraz z dominacją widowiskowej strony dożynek, także ozdoby wieńców dożynkowych straciły swoje znaczenie obrzędowe. Wieńce stawały się coraz bardziej okazałe, a do ich dekoracji zaczęto używać dodatkowych ozdób, takich jak kolorowe wstążki, złocenia, cukierki czy bańki szklane. Wieńce dożynkowe przynoszone na uroczystości kościelne zawsze zawierały symbole religijne, jak np.: krzyż, monstrancja, monogram maryjny, serce gorejące, lub przyjmowały formę np. kielicha, kapliczki czy całej figury, a szczególnie popularne były postaci Matki Bożej, a obecnie - błogosławionego Ojca Świętego Jana Pawła II - tłumaczy Małgorzata Oleszkiewicz z Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

Podziel się:

Oceń:

2013-09-19 11:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent do rolników: dziękuję za trud, ciężką pracę i bezpieczeństwo żywnościowe

BPJG

Za trud, ciężką pracę i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego dziękował rolnikom w niedzielę podczas Dożynek Jasnogórskich prezydent Andrzej Duda. Bezpieczeństwo żywnościowe to jeden z ogromnie ważnych elementów bezpieczeństwa kraju, w tym roku przekonaliśmy się o tym dobitnie - podkreślał.

Więcej ...

Polska przegrała z Holandią 1:2 w meczu piłkarskich mistrzostw Europy

2024-06-16 16:55

PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

Więcej ...

Paulińskie Dni Młodych "Na barkach nadziei"

2024-06-17 10:26

Mat. prasowy

Paulińskie Dni Młodych to coroczne spotkania młodzieży, organizowane przez Zakon Paulinów. Młodzi ludzie z różnych środowisk, głównie należący do duszpasterstw paulińskich, spotykają się w drugim tygodniu lipca, by wspólnie się modlić i spędzać wakacje. Każdego roku Paulińskie Dni Młodych odbywają się przy innym paulińskim klasztorze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy