Reklama

Edukacja

Katecheza: więcej niż nauka

Artur Stelmasiak

Rozpoczyna się nowy rok katechetyczny w szkołach. Na terenie archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej lekcje religii poprowadzi ponad 1800 katechetów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każdy z nich oprócz stopni nauczycielskich i kierunkowego wykształcenia, musi posiadać tzw. misję kanoniczną, która uprawnia do nauczania religii w imieniu Kościoła. Można też powiedzieć, że katecheci mają dwóch szefów. - Jednym jest dyrektor szkoły, a drugim ksiądz proboszcz. Natomiast kościelnym odpowiednikiem kuratorium oświaty są specjalne wydziały w diecezjalnych kuriach - mówi ks. Piotr Pierzchała z wydziału nauki katolickiej diecezji warszawsko-praskiej.

W archidiecezji warszawskiej (AW) jest więcej dzieci i szkół, a co za tym idzie także nauczycieli religii. W sumie pracuje tu ponad 1050 katechetów, w diecezji warszawsko-praskiej ok. 750. Wśród katechetów największa grupa to świeccy, ale w szkołach nie brakuje również kapłanów i sióstr zakonnych. - Choć formalnie są oni nauczycielami, to powierzone im zadanie jest znacznie szersze. Oprócz przekazu wiedzy religijnej powinni być także świadkami wiary - podkreśla ks. dr Marek Przybylski, dyrektor wydziału duszpasterstwa dzieci i młodzieży AW.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na lekcjach religii realizowana jest zatwierdzona przez MEN oraz Episkopat Polski podstawa programowa. Ulega ona modyfikacji każdego roku. Zmiany zazwyczaj związane są z programem duszpasterskim oraz bieżącymi wydarzeniami. - W tym roku będziemy akcentowali m.in. peregrynację Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która zaplanowana jest w parafiach archidiecezji. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalne katechezy Maryjne dostosowane do różnych poziomów nauczania - mówi ks. Przybylski.

W diecezji warszawsko-praskiej w Roku Wiary odbywa się peregrynacja Figury Matki Bożej Loretańskiej. - Dla najmłodszych organizujemy konkurs plastyczny poświęcony temu wydarzeniu. Natomiast starsi uczniowie szkół podstawowych będą mieli okazję pisać listy do Ojca Świętego Franciszka - mówi ks. Pierzchała i dodaje: - Z tego, co słyszałem, Papież chętnie odpisuje na listy przysłane przez dzieci.

Reklama

Największy odsetek dzieci uczęszczających na katechezę przypada na początek nauki w szkole podstawowej, ok. 90 proc. - Później jest spadek w gimnazjum do ok. 80 proc., a w szkole średniej do 70 proc. Na każdym etapie edukacji ubywa ok. 10 proc. uczniów. Te liczby są stałe już od wielu lat - mówi ks. Przybylski.

Dzięki szkolnej katechezie przekaz Ewangelii może dotrzeć do szerszej części społeczeństwa, niż tylko do tych, którzy regularnie uczestniczą w Mszach św. Jednak nie można przeceniać roli katechezy. - Ona ma przede wszystkim uczyć konkretnej wiedzy, a za przekaz wiary odpowiedzialne są rodziny i wspólnoty parafialne - podkreśla ks. Przybylski.

Podziel się:

Oceń:

2013-08-28 12:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Religia w szkole należy do standardów europejskich - jest nauczana w 23 krajach UE

Karol Porwich/Niedziela

W zdecydowanej większości państw europejskich, za wyjątkiem Francji (oprócz Alzacji i Lotaryngii), Białorusi, Bułgarii, Słowenii i Rosji, nauczanie religii odbywa się w ramach systemu oświaty publicznej. Przyjęty w Polsce model jest bliski temu, jaki obowiązuje w większości krajów Unii Europejskiej. Pojawiające się coraz częściej w polskiej debacie publicznej propozycje ograniczenia bądź usunięcia nauczania religii ze szkół pozostaje w sprzeczności z tradycją dominującą w przestrzeni europejskiej. Dlatego przypominamy analizę na ten temat.

Więcej ...

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Drogi miłości

2024-05-03 20:56
Brat

ks. Jakub Nagi

Brat

„Drogi miłości” to tytuł filmu przygotowanego przez kleryków roku propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie, który pokazuje jak młody człowiek może odkryć swoją drogę powołania, w tym powołania do kapłaństwa. Niedzielą Dobrego Pasterza rozpoczęły się w Kościele obchody Tygodnia Modlitw o Powołania. Z tej okazji klerycy roku propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie przygotowali film poświęcony tematowi odkrywania powołania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej