Reklama

Niedziela w Warszawie

Z Panem Bogiem w plenerze

Archiwum

Te spotkania stają się powoli tradycją. Pod koniec wakacji warszawskie i podwarszawskie zgromadzenia zakonne zapraszają na kilkudniowe, plenerowe, rekolekcyjne spotkania młodzieży

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

I jak co roku trzeba będzie wybierać między Czerwińskiem, Ołtarzewem, Niepokalanowem i Serpelicami, gdzie w tym samym czasie odbędą się spotkania, ale i organizującymi je franciszkanami, kapucynami, pallotynami i salezjanami i ich duchowościami.

Duchowości są inne, ale - jak zaznacza franciszkanin o. Grzegorz Szymanik, współorganizator Max Festiwalu - wszystkie spotkania są dla tych, którzy pod koniec wakacji szukają bardziej wspólnoty niż samotni. Frekwencja na spotkaniach - z roku na rok rosnąca - pokazuje, czego młodzi ludzie potrzebują. - Potrzebują wspólnoty, bycia razem i wspólnego doświadczania wiary - twierdzi o. Grzegorz Szymanik. Dla wielu to kropka nad „i” w wakacyjnych przeżyciach. Przyjeżdżają, by zaznać wspólnoty z Bogiem i ludźmi, by spotkać znajomych i zawrzeć znajomości, by modlić się i by radować się byciem ze sobą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pełna nazwa wydarzenia, które - po raz piąty - rozegra się w Niepokalanowie brzmi: Rekolekcyjne Spotkanie Młodych - Max Festiwal. Pogody organizatorzy nie gwarantują. Jedno wszak - jak zaznaczają - jest pewne: nikt, kto przyjeżdża na Max Festiwal (w tym roku odbędzie się w dniach 22-26 sierpnia) nie wyjedzie taki sam. Niepokalana dokonuje w tym czasie prawdziwych cudów, a wiadomo o tym ze świadectw uczestników.

- Nie jest to festiwal piosenki, nie jest to spotkanie dobrej zabawy, lecz rekolekcyjne i kładziemy nacisk na owoce, jakie przynoszą. Na Max Festiwalu jest i czas dobrej zabawy, ale też czas dobrych konferencji, modlitwy, dobrze przygotowanej liturgii - zaznacza o. Sylwester Maria Gąglewski, jeden z organizatorów. Taki przebieg mają także pozostałe wakacyjne spotkania młodych.

Hasłem tegorocznej, siódmej już Golgoty Młodych - spotkania organizowanego w dniach 21-25 sierpnia przez warszawskich kapucynów w Serpelicach nad Bugiem jest „Stan wojny”. Jest mocne, ale - jak zaznaczają bracia kapucyni nie trzeba się go bać. - Stanem wojny nazywamy to, co się dzieje w nas, w naszych sercach - tłumaczy br. Łukasz Pyśk. - Przeżywamy dramaty, w naszym sercu rodzą się rozterki, które powodują konflikty. Stan wojny to zawsze stan chaosu. W chaosie nie wiadomo, co jest dobre, co złe.

Reklama

- Jednym z największym problemów młodych ludzi - jak zaznacza - jest dziś nieumiejętność rozeznania, wyboru. Mamy kłopoty z wyborem drogi życiowej. Na Golgocie chcielibyśmy spróbować pomóc młodym ludziom w rozeznaniu - zaznacza br. Łukasz Woźniak. W Serpelicach przewidziane są warsztaty dotyczące rozeznawania.

- Najpierw będzie teoria, a potem dwóch jezuitów przez pół dnia poprowadzi praktyczną naukę rozeznawania - mówi brat Łukasz. - Młodzi ludzie często nie wiedzą jak podejmować decyzję. Ocena - czy jakieś studia są dobre, czy nie, czy ten chłopak, ta dziewczyna są dobrzy na męża, żonę - są dla nich ogromny problem.

Koncerty „przy okazji”

Max Festiwal będzie poświecony sakramentowi pokuty. Hasłem jest „Którym grzechy odpuścicie są im odpuszczone”. - Będziemy chcieli pokazać ten sakrament z różnych stron - zaznacza o. Sylwester Maria Gąglewski. - Dlaczego ten sakrament jest ważny dla Kościoła, czego dokonuje w człowieku.

O. Tomasz Szymczak z Rzymu w przystępny sposób wyjaśni pięć warunków sakramentu pokuty. Piotr i Jacek ze wspólnoty „Przymierze Miłosierdzia”, podzielą się świadectwem przemiany życia po dobrze przebytej spowiedzi.

- Z pewnością wielu słuchaczy będzie mieć psycholog prof. Anna Zawadzka - ocenia o. Gąglewski. - Pokaże nam dobroczynne działanie sakramentu pokuty dla naszej sfery psychicznej, naszego samopoczucia itp. Człowiek, który dobrze to przeżywa, nie będzie potrzebował psychologa, terapii itp.

Mniej w tym roku będzie koncertów. - Pytaliśmy uczestników w ankiecie, co ich najbardziej ujęło, nieliczni mówili o zespołach, muzykach - mówi o. Gąglewski. - Tu nie przyjeżdża się na koncerty, one są „przy okazji”. Młodych ludzi interesują konferencje, rozmowy, adoracje. I poczucie wspólnoty. To mają zapewnione, bo spotkania są dość kameralne, przyjeżdża ok. 300 osób.

Reklama

Razem za Jezusem

Bogaty będzie program Pallotyńskich Spotkań Młodych, organizowanych w Ołtarzewie. - Zrobimy wszystko, byś poznał jak najwięcej nowych osób: we wspólnym śpiewie, tańcu i zabawach integracyjnych - zapewniają gimnazjalistów, licealistów i studentów ci, którzy już po raz siódmy w ostatni weekend wakacji zjadą do Ołtarzewa.

Chętni mogą przyjechać wcześniej, już w poniedziałek 26 sierpnia. Przygotowano dla nich trzydniowy cykl warsztatów: muzyczne, medialne, piłkarskie, pantomimy i komunikacji interpersonalnej. W ofercie jest też kurs ceremoniarza lub Rekolekcje Ewangelizacyjne.

Organizatorzy przewidzieli też koncert zespołu „Razem za Jezusem”, która ma być dobrą okazją do zabawy. W programie jest też m.in. nocne przejście - z pochodniami, śpiewem na ustach i modlitwą - do kościoła w Ożarowie, gdzie odbędzie się konferencja i Modlitwa Uwielbienia, prowadzona przez Pallotyńską Diakonię Muzyczną.

Jak podkreśla ks. Marek Chmielniak, spotkanie w Ołtarzewie jest przeznaczone szczególnie dla tych osób, które żyją może poukrywane, zagubione w swoich środowiskach. - Tu zobaczą, że doświadczenie wiary nie jest niszowe - zaznacza palotyn.

Rób, co kochasz

Rekolekcje są ważne, ale dobra zabawa też się liczy - uważają organizatorzy spotkań Campo Bosko w Czerwińsku nad Wisłą. „Campo Bosco to cykliczne spotkania młodych ludzi, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie się modlić, bawić i rozwijać, a wszystko to w duchu św. Jana Bosko - zaznaczają organizatorzy. - Campo Bosco to modlitwa, wykłady, spotkania z ciekawymi ludźmi, koncerty i zabawa”.

Nad spotkaniami, organizowanymi w tym roku dniach 22-25 sierpnia przez mazowieckich salezjanów, unosi się - jak oceniają organizatorzy Campo Bosko - specyficzny duch. Atmosfera jest rodzinna, łączy poczucie wspólnoty, doświadczania żywego kościoła.

Reklama

Sporo będzie muzyki (wystąpią także m.in. „Frenchman”, „Mate.O”, Magda Frączek z „Love Story”, „Tadek-Firma”). Ale oprócz zabawy przewidziane są też sprawy poważniejsze. Przewidziano tzw. tematy dnia: „Pierwsza miłość i co dalej?” i „Oderwij się od dna - rób to, co kochasz!” i bloki panelowy pod hasłami „Miłość czy zakochanie? - czyli jak zbudować relację”, „Miłość do Ojczyzny” i „Rób to co kochasz!”

Kilkuset młodych ludzi, którzy przyjadą do Czerwińska, będzie mogło wziąć udział „na dzień dobry” w Retro Balu Maskowym pt. „20 lat minęło”. Do tańca będzie przygrywał zespół „Acoustic Praise”. Uczestnicy proszeni są o zabranie ze sobą przebrania na ten wyjątkowy wieczór. Konwencja przebrania jest dowolna - można być postacią z bajki, bohaterem z filmu lub średniowiecznym rycerzem.

Informacje na temat spotkań na stronach: www.campo.bosko.pl, www.golgotamlodych.pl, www.psm.pallotyni.pl, www.maxfestiwal.pl.

Podziel się:

Oceń:

2013-08-13 12:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Życzliwość – dobry punkt wyjścia

Niedziela Ogólnopolska 28/2017, str. 3

Petar Paunchev/Fotolia.com

Więcej ...

Obrońca wiary

Witraż przedstawiający św. Ireneusza autorstwa Luciena Bégule (1901), Kościół Świętego Ireneusza w Lyonie

pl.wikipedia.org

Witraż przedstawiający św. Ireneusza autorstwa Luciena Bégule (1901), Kościół Świętego Ireneusza w Lyonie

Uznawany jest za pierwszego teologa, który wprowadził kryteria rozeznania wiary katolickiej.

Więcej ...

Kardynał O'Malley: nie wystawiać dzieł oskarżonego o przemoc seksualną ks. Rupnika

2024-06-28 21:02

S. Amata CSFN

Szef Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich kard. Sean O’Malley w liście do szefów dykasterii (urzędów Kurii Rzymskiej) poprosił, by nie wystawiano dzieł autorów nadużyć seksualnych. To odniesienie do sprawy wydalonego z zakonu jezuitów Marko Rupnika, którego mozaiki znajdują się w wielu miejscach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024