Reklama

Świat

Litwa: zmarł ks. Svarinskas – więzień sumienia w czasach sowieckich

GRAZIAKO

W wieku 89 lat zmarł ks. prał. Alfonsas Svarinskas. Był on jednym z najbardziej znanych więźniów sumienia w czasach sowieckiej okupacji Litwy, obrońcą praw Kościoła i ludzi wierzących, a w więzieniu i na zsyłkach w głębi ówczesnego ZSRR spędził prawie 22 lata. Był współpracownikiem bardzo zasłużonego biuletynu „Kronika Kościoła Katolickiego na Litwie”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Urodził się 21 stycznia 1925 r. koło miasteczka Wiłkomierz w dzisiejszej środkowej Litwie. Po włączeniu Litwy w skład ZSRR (w 1940, a następnie w 1944 r.) związał się z ruchem oporu przeciw władzom sowieckim i kolaborującym z nimi rządem Litwy. Po raz pierwszy aresztowano go za związki z podziemiem antysowieckim w grudniu 1946 r., a w marcu 1948 r. skazano go na 10 lat więzienia. W łagrze w Republice Komi 3 października 1954 r. przyjął potajemnie święcenia kapłańskie z rąk przebywającego również na zesłaniu biskupa Pranciškusa Ramanauskasa (1893-1959).

20 marca 1956 r. odzyskał wolność i powrócił już jako ksiądz na Litwę, ale w nieco ponad rok później ponownie został zatrzymany i 26 lipca 1958 r. Sąd Najwyższy sowieckiej Litwy skazał go na sześć lat więzienia za przechowywanie książek i czasopism, wydanych jeszcze w przedwojennej Litwie. Po odbyciu wyroku w Mordowii (środkowa część Europejskiej Rosji) wyszedł na wolność 9 kwietnia 1964 r. Wrócił na Litwę i został proboszczem parafii w Vidukli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na początku lat siedemdziesiątych XX wraz z grupą dysydentów zaczął wydawać „Kronikę Kościoła Katolickiego na Litwie”, której pierwszy numer ukazał się 19 marca 1972 r. Odtąd był jednym ze stałych współpracowników tego niezwykłego, jak na warunki sowieckie, biuletynu informacyjnego. Był też członkiem Katolickiego Komitetu Obrony Praw Ludzi Wierzących.

Działalność ta jeszcze bardziej ściągnęła nań represje władz sowieckich i 26 stycznia 1983 r. został po raz ostatni - jak się okazało - aresztowany za działalność antysowiecką i po kilkumiesięcznym śledztwie 6 maja tegoż roku Sąd Najwyższy Litwy skazał go na siedem lat pozbawienia wolności i trzy lata zsyłki. Wyrok odbywał w łagrach koło Permu. Na wolność wyszedł już po pięciu latach – 11 lipca 1988 r. Formalnie nastąpiło to na mocy dekretu Prezydium Rady Najwyższej ZSRR, w rzeczywistości jednak przyczyniła się do tego interwencja ówczesnego prezydenta USA Ronalda Reagana u Michaiła Gorbaczowa. Warunkiem zwolnienia był wyjazd z ZSRR, toteż ks. Svarinskas udał się do RFN, ale już w 1990 r. wrócił do wolnej Litwy.

Reklama

Rok później został posłem do Sejmu (wówczas jeszcze Rady Najwyższej) swego kraju i wkrótce potem władze kościelne mianowały go naczelnym kapelanem wojskowym (zanim jeszcze w 2000 r. oficjalnie powstał ordynariat polowy w tym kraju). Został też duszpasterzem kombatantów litewskich.

Jednocześnie ks. Svarinskas w wolnej Litwie włączył się bardzo aktywnie w różne działania antypolskie, np. podpisywał listy i uczestniczył w wiecach i innych akcjach potępiających wszelkie wystąpienia Polaków na Wileńszczyźnie w obronie swych praw.

Ks. Svarinskas zmarł 17 lipca w parafii św. Jana Chrzciciela w Wiłkomierzu, w której od 2000 r. był rezydentem. Jego doczesne szczątki wystawiono w krypcie wileńskiego kościoła św. Ignacego 20 lipca. Msza św. za spokój jego duszy została odprawiona 21 lipca w katedrze w Wilnie, po czym kapłan został pochowany – zgodnie ze swą ostatnią wolą – na cmentarzu partyzanckim koło Wiłkomierza.

Podziel się:

Oceń:

2014-07-22 13:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Odszedł do Pana najstarszy kapłan archidiecezji

Ks. Marcin Miczkuła

Więcej ...

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała Rapacza, męczennika komunizmu

2024-06-15 08:52
Ks. Michał Rapacz, 1904-46

Archiwum parafialne sanktuarium Matki Bożej w Płokach

Ks. Michał Rapacz, 1904-46

Dziś w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach odbędą się uroczystości beatyfikacyjne męczennika komunizmu Księdza Michała Rapacza - zamordowanego 12 maja 1946 r. Uroczystościom beatyfikacyjnym przewodniczyć będzie kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Zaproszenie na uroczystości skierowane zostały do całego Episkopatu Polski. Przybędzie wielotysięczna rzesza wiernych.

Więcej ...

Marsz za tym co najważniejsze

2024-06-16 10:57

@VaticanNews

Pod hasłem "Zjednoczeni dla życia, rodziny i Ojczyzny" w kilkunastu miastach w Polsce odbędą się dziś Marsze dla Życia i Rodziny. Od kwietnia do października marsze odbywają się w ponad 50 polskich miastach. "Chcemy jasno wyrazić sprzeciw wobec działań mających podważyć prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci" – mówi Vatican News koordynator marszów Paweł Kwaśniak z Centrum Życia i Rodziny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Wiara

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...