Reklama

Kościół

Temat tygodnia

Wielki Tydzień - wielka szansa

Adobe.Stock

Niedziela Palmowa wskazuje nam już ostatnie dni Wielkiego Postu. Dla chrześcijanina wiąże się to z jeszcze głębszą modlitwą i refleksją, z pokutą i jałmużną. To czas, kiedy wierzący wpatrują się mocniej w Jezusa Chrystusa, mając świadomość, że On przyszedł, żeby nas zbawić. Podjął ogromną ofiarę za grzeszną ludzkość, przyszedł, żeby zgładzić grzechy świata. Jezus oddaje swoje życie, żebyśmy osiągnęli zbawienie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Akt zbawczy Chrystusa należał do bardzo trudnych, Jezus był przecież prawdziwym człowiekiem, o wielkim sercu, bardzo wrażliwym na każdy rodzaj udręki. Taki człowiek cierpi chyba więcej niż ktoś przeciętny, gruboskórny, Dlatego cierpienie Jezusa Chrystusa na pewno było wyjątkowe. Ale Jezus jako człowiek występował w imieniu grzesznej ludzkości wobec Boga Ojca, a swoim cierpieniem nadawał sens i siłę nieskończoności. Cierpienie Jezusa, Jego krzyż miał tę moc, że Ojciec Niebieski przyjął go jako ofiarę za zbawienie każdego człowieka. Wielka to tajemnica naszej wiary.

Jako wierzący uczestniczymy w zbawczym dziele Jezusa przez pogłębione zamyślenie i refleksję oraz rozpamiętywanie Jego męki w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, „Gorzkich żali” i innych formach pobożności wielkopostnej. Kościół w Wielkim Poście zachęca wszystkich: Przyjdźcie, podejdźcie do krzyża Jezusowego, przepraszajcie za grzechy własne i innych i proście o nawrócenie swoje i całego świata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ale czy my, ludzie wierzący w Chrystusa, mamy świadomość szansy, jaką jest dla nas Wielki Post?... Jeżeli na ulicach widzimy w tym czasie hałaśliwą, rozkrzyczaną młodzież, jeżeli nie widać, aby w naszych środowiskach ludzie zachowywali się w tym czasie jakoś inaczej, by od siebie więcej wymagali, bardziej szukali kontaktu z Kościołem - to mamy prawo zapytać, jak to jest z tym naszym chrześcijaństwem, czy mamy świadomość, co Jezus uczynił dla nas wszystkich.

Podziel się cytatem

Reklama

Chrystus nie umarł tak zwyczajnie, dla jakiejś poezji. Umarł prawdziwie, realnie cierpiąc za nasze grzechy. Jego cierpienie miało moc wyzwoleńczą. Człowiek wierzący powinien wejść w to cierpienie, zamyślić się nad męką Jezusową. Pomagają w tym post, powstrzymanie się od różnych przyjemności i większa wrażliwość na bliźniego. Niektóre teksty liturgiczne sugerują w tym czasie krótsze rozmowy, wyciszenie oraz większe oddanie się modlitwie i zadumie. Temu służą też ćwiczenia duchowne - rekolekcje parafialne, rekolekcje zamknięte, temu służy lektura Pisma Świętego oraz religijnej książki i prasy.

Bo tak - w milczeniu, na modlitwie, w zamknięciu się przed światem, a otwarciu na Osobę Jezusa Chrystusa i działanie Boże - rodzą się chrześcijanie. I nie jest to wymysł jednego czy drugiego księdza, ale prawda uświęcona wielowiekowym doświadczeniem Kościoła i przykładem życia wielu świętych.

Przeżywajmy zatem te ostatnie dni Wielkiego Postu według jego bogatych treści. Niech Niedziela Palmowa z uroczystym wjazdem Jezusa Chrystusa do Jerozolimy oraz czas Triduum Sacrum będą naszą wielką modlitwą do Chrystusa cierpiącego, z serdecznym błaganiem: „Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste, zmiłuj się, nad nami”. I wierzmy, Pan Jezus nie zostawi nas bez swojej odpowiedzi.

Podziel się:

Oceń:

+67 -2
2013-03-20 12:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dzień Modlitw za Więźniów

Andrew Morrell Photography / Foter.com / CC BY-ND

Więcej ...

Archidiecezja gnieźnieńska nie uczestniczy w organizacji „Pielgrzymki Kościoła Walczącego”

2025-05-23 11:22

Archidiecezja Gnieźnieńska

Archidiecezja gnieźnieńska nie uczestniczy w organizacji planowanej na sobotę 24 maja br. pielgrzymki środowiska narodowego do Gniezna, ogłaszanej w mediach jako „Pielgrzymka Kościoła Walczącego” - informuje rzecznik archidiecezji gnieźnieńskiej w komunikacie przesłanym KAI. Zwraca też uwagę, że Ksiądz Prymas nie wydał zgody na zapowiadaną przez organizatorów celebrację Mszy św. w tradycyjnym rycie rzymskim. Przypomina, że taka zgoda jest konieczna w świetle obowiązujących kościelnych norm. Pielgrzymi zaproszeni są do nawiedzenia katedry i modlitwy w niej - bez jakichkolwiek elementów politycznych.

Więcej ...

Kard. Parolin udzielił sakry biskupiej nuncjuszowi na Białorusi

2025-05-24 19:15

Vatican Media

„Podejmujesz się zadania, które wiąże się z wieloma wyzwaniami wewnętrznymi o charakterze politycznym i społeczno-gospodarczym, ale także religijnym w stosunkach z naszymi braćmi prawosławnymi, oraz w obliczu napięć regionalnych i kontynentalnych związanych z tragiczną wojną toczącą się na Ukrainie, której końca niestety nie widać” - powiedział 22 maja wieczorem kard. Pietro Parolin do nowego nuncjusza na Białorusi, abp Ignazio Ceffalii. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej osobiście udzielił w bazylice watykańskiej sakry nowemu dyplomacie papieskiemu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Poznań: Rozpoczęła się Msza św. beatyfikacyjna ks....

Kościół

Poznań: Rozpoczęła się Msza św. beatyfikacyjna ks....

Trzymajmy się Jezusa i trwajmy w Jego miłości

Wiara

Trzymajmy się Jezusa i trwajmy w Jego miłości

Post i modlitwy za Polskę przed II turą wyborów

Kościół

Post i modlitwy za Polskę przed II turą wyborów

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

W wolnej chwili

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Kościół

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity