Reklama

Wiadomości

Aspiracje zawodowe lubelskich maturzystów Anno Domini 2014

Aleksandra Bielecka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jedna ze znanych profesjonalnych pracowni badań i ewaluacji sporządziła – na moje zamówienie – raport z badań dotyczących „Aspiracji zawodowych lubelskich maturzystów” z roku 2014. Przebadano 500 maturzystów z ośmiu lubelskich szkół o różnym poziomie i profilu nauczania.

Prawie połowa tegorocznych lubelskich maturzystów planuje studiować poza Lublinem (głównie w Warszawie i Krakowie). Dotyczy to jednak maturzystów z liceów ogólnokształcących o wyższej renomie. Pozostali maturzyści (z pozostałych szkół średnich, w tym o profilu zawodowym) deklarują jednak chęć studiowania w Lublinie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bardzo niewielki procent tegorocznych absolwentów szkół średnich planuje zaraz po maturze emigrację zawodową lub podjęcie pracy zarobkowej. Absolwenci szkół średnich w Lublinie nie znają prawdopodobnie sytuacji na lokalnym rynku pracy i liczą na pomoc rodziny.

Aż 81 % ankietowanych planuje kontynuować naukę na studiach wyższych. Spośród nich 72 % pozostanie w Lublinie, a pozostali wyjadą na studia do Warszawy (12 %), Krakowa (6,7 %).

W Lublinie funkcjonuje wiele szkół wyższych publicznych i niepublicznych o różnym profilu. Największym zainteresowaniem cieszy się jednak UMCS (31 %) oraz Politechnika Lubelska (19 %).

Wybierany jest Lublin głównie ze względu na przywiązanie do miejsca zamieszkania, niskie koszty studiów. Warszawa przyciąga przyszłych studentów dobrymi perspektywami na znalezienie pracy (63 %) oraz renomę uczelni (32 %). Kraków zaś jest miejscem, do którego studenci przyjeżdżają ze względu na wysoki poziom studiów i prestiż uczelni (72 %).

Wybierając kierunki studiów lubelscy maturzyści kierują się swoimi zainteresowaniami (65 %) oraz możliwościami znalezienia dobrej pracy po studiach (30 %). Na wybór kierunku studiów wpływ mają rówieśnicy (37 %) oraz rodzice (34 %). Wpływ szkoły i nauczycieli jest nieznaczny (13 %).

Reklama

Po ukończeniu studiów tegoroczni absolwenci szkół średnich chcieliby prowadzić działalność gospodarczą lub wykonywać wolny zawód (40 %) bądź pracować w wybranym zawodzie (38 %). Na stanowiskach kierowniczych chciałoby pracować 8 %, jako inżynier 7 %, w służbach mundurowych 3 % tegorocznych absolwentów.

Moje wnioski: 1) absolwenci szkół średnich w Lublinie chcą studiować, a nie pracować, 2) nie chcą emigrować z kraju nie tylko po zdaniu matury, ale także po ukończeniu studiów (emigracja ma więc charakter przymusowy), 3) nie chcą jednak studiować w Lublinie absolwenci renomowanych szkół średnich. Czyżby wynikało to z niższego poziomu kształcenia lubelskich szkół wyższych?

UMCS w 2014 roku świętuje Jubileusz 70-lecia swojego istnienia. Władze tej Uczelni mają powód do świętowania, gdyż Uniwersytet ten cieszy się zdecydowanie najwyższą renomą wśród absolwentów lubelskich szkół średnich. Gratuluję Władzom UMCS.

Podziel się:

Oceń:

2014-07-11 15:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niedzielski o powrocie do szkół starszych uczniów: nie wcześniej niż w marcu

Karol Porwich/Niedziela

W drugim tygodniu lutego powtórzymy badania przesiewowe nauczycieli w klasach I-III – zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że ewentualny powrót do szkół dzieci z klas IV-VIII i liceów jest możliwy nie wcześniej niż w marcu.

Więcej ...

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała Rapacza, męczennika komunizmu

2024-06-15 08:52
Ks. Michał Rapacz, 1904-46

Archiwum parafialne sanktuarium Matki Bożej w Płokach

Ks. Michał Rapacz, 1904-46

Dziś w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach odbędą się uroczystości beatyfikacyjne męczennika komunizmu Księdza Michała Rapacza - zamordowanego 12 maja 1946 r. Uroczystościom beatyfikacyjnym przewodniczyć będzie kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Zaproszenie na uroczystości skierowane zostały do całego Episkopatu Polski. Przybędzie wielotysięczna rzesza wiernych.

Więcej ...

Jasna Góra: 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci

2024-06-16 18:20

Jasna Góra

Od św. Jana Pawła II uczą się wytrwałości w modlitwie różańcowej zawierzając swoje życie Matce Bożej. Są w niego zapatrzeni, bo to On zachęcał do modlitwy różańcowej mówiąc, że to jest skarb, który trzeba odkryć. Na Jasnej Górze odbyła się 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci Radia Maryja. Jubileuszowa pielgrzymka przebiegała pod hasłem „Jestem w Kościele”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Wiara

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...