Reklama

Aula

Spotkanie z „Duśką”

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kolejne poniedziałkowe spotkanie w redakcyjnej auli „Niedzieli” odbyło się 11 lutego br. i było związane z prezentacją filmu „Duśka”. Projekcji towarzyszyła dyskusja z reżyserem filmu Wandą Różycką-Zborowską. Na spotkaniu był obecny ks. Tomasz Lubaś - dyrektor generalny Edycji Paulińskiej, która film udostępniła i wyraziła zgodę na jego trzydniową prezentację na stronie internetowej „Niedzieli”.

Prowadzący spotkanie Marian Florek przypomniał na wstępie, że życiowe motto autorki filmu brzmi: „W sztuce powinno się podchodzić do działania jako obowiązku. Trzeba dbać o to, by nie prowadzić życia w jeden sposób, a w inny sposób tworzyć”. Przypomniał również jej dorobek artystyczny, na który składają się m.in. filmy o Janie Pawle II i Benedykcie XVI oraz Stefanie Stuligroszu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Film „Duśka” powstał w 2008 r. Jego bohaterką jest Wanda Półtawska, z zawodu lekarka, znana z niezwykłej przyjaźni z Janem Pawłem II oraz ogromnego zaangażowania w obronę życia i rodziny. Znany jest również cudowny epizod z jej życia - uzdrowienie z choroby nowotworowej. W czasie jej choroby, w 1962 r., bp Karol Wojtyła prosił o modlitwę w jej intencji włoskiego kapucyna Ojca Pio. Film przypomina także inne fakty z życia Wandy Półtawskiej, jej dzieciństwo w niezamożnej rodzinie, patriotyczne wychowanie, aresztowanie w czasie okupacji za działalność niepodległościową, uwięzienie i ocalenie z obozu w Ravensbrück.

Opowiadając o pracy nad filmem, przyznała, że z uwagi na wypełniony wykładami, spotkaniami oraz innymi obowiązkami kalendarz Wandy Półtawskiej trudno było ustalić daty „dni zdjęciowych”. - Nasza ekipa musiała po prostu wziąć kamerę i jechać za panią Półtawską - opowiadała autorka filmu. Jednak, jak zauważają widzowie, dzięki temu film jest ciekawszy, bogatszy o spotkania z wieloma ludźmi i piękne zdjęcia, zwłaszcza plenerowe, które znakomicie wpisują się w przesłanie filmu. Wanda Różycka-Zborowska podkreśliła, że dla niej jako reżysera ważne było ukazanie niezwykłej przyjaźni, jaka łączyła Jana Pawła II oraz Wandę Półtawską i jej rodzinę, a także siły, którą bohaterka czerpie z głębokiej wiary i codziennej Eucharystii.

Reklama

W imieniu uczestników Wandzie Różyckiej-Zborowskiej podziękował o. Jan Pach - paulin, zauważając, że zbieżność imion bohaterki i autorki filmu nie jest przypadkowa i mają one o wiele więcej cech wspólnych. Podsumowując spotkanie, ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”, powiedział: - Bohaterkę filmu - Wandę Półtawską poznałem 40 lat temu, zapraszałem ją na spotkania ze studentami w Duszpasterstwie Akademickim. To wyjątkowy człowiek, reprezentujący głęboką duchowość, człowiek prawdy. Życie nie szczędziło jej trudnych doświadczeń, bo tacy ludzie nie mają łatwego życia.

Ks. inf. Ireneusz Skubiś podkreślił również, że wartości, których broni Wanda Półtawska, przede wszystkim życie i rodzina, to wartości fundamentalne. - Te wartości są przedmiotem rewolucji, która dzieje się na naszych oczach - powiedział ks. Skubiś. - Projekty ustaw parlamentarnych wypaczających te wartości są porażające. Neoliberalizm stanowi realne zagrożenie.

Redaktor naczelny „Niedzieli” odniósł się również do decyzji Benedykta XVI o abdykacji, która została ogłoszona tego dnia kilka godzin wcześniej: - Patrzymy z szacunkiem i wdzięcznością na Benedykta XVI, który odważnie powiedział wszystkim, jak wielkim ciężarem jest dźwigać dzisiaj papiestwo i odpowiedzialność za to, co nazywamy cywilizacją chrześcijańską. Tym bardziej bądźmy dziś z Kościołem - powiedział na zakończenie.

Warto wiedzieć, że Wanda Różycka-Zborowska prowadzi w poznańskim Instytucie Duchowości „Carmelitanum” spotkania pn. „Kino duchowe”. Prezentowane są na nich filmy dokumentalne i fabularne, otwierające widza na inny odbiór rzeczywistości i wartości, rzadko ukazywane w oficjalnych mediach. Jest to także okazja do spotkania z reżyserami, którzy podejmując określone tematy, często wchodzą w konflikt ze środowiskami myślącymi „poprawnie”, gubiąc przy tym obiektywną prawdę o rzeczywistości.

Podziel się:

Oceń:

2013-02-18 13:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wieczór z gwiazdami

Bożena Sztajner

Więcej ...

37 lat temu w Lesie Kabackim rozbił się samolot Ił-62M „Tadeusz Kościuszko”

2024-05-09 07:29
Ił-62 w starych barwach PLL LOT (1978)

pl.wikipedia.org

Ił-62 w starych barwach PLL LOT (1978)

37 lat temu, 9 maja 1987 r., w warszawskim Lesie Kabackim doszło do największej katastrofy w dziejach polskiego lotnictwa cywilnego. Zginęły 183 osoby - wszystkie, które znajdowały się na pokładzie. Katastrofa ponownie obnażyła dramatyczny stan bezpieczeństwa lotnictwa w krajach komunistycznych.

Więcej ...

Świętokrzyskie/ Legendarny skarb pustelnika odkryty w Górach Świętokrzyskich

2024-05-09 16:20

Vasilev Evgenii/fotolia.com

Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna odnalazła w Górach Świętokrzyskich skarb monet z XVII i XVIII wieku, który najprawdopodobniej należał do eremity Antoniego Jaczewicza. Według legend osiemnastowieczny kaznodzieja zdobył fortunę, przekonując miejscową ludność o swoich nadprzyrodzonych zdolnościach uzdrawiania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Twórca pierwszej reguły

Święci i błogosławieni

Twórca pierwszej reguły

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

#PodcastUmajony (odcinek 9.): Odnowa i od nowa

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 9.): Odnowa i od nowa

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Kościół

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto