Reklama

Kościół

Czym jest religioznawstwo? Krótka historia religii

Materiał prasowy

Nauczanie religii w szkołach publicznych jest w Polsce powszechne. Skąd jednak wzięła się religia w szkołach? Jak to wygląda w innych europejskich krajach? Poznaj krótką historię religii!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Definicja religioznawstwa

Na początku warto zapoznać się z definicją religioznawstwa. Zgodnie ze Słownikiem języka polskiego, religioznawstwo to nauka o religiach. Szerzej definicję tę określa Encyklopedia PWN, z której można dowiedzieć się, że religioznawstwo to dyscyplina nauki, której przedmiotem badań jest religia we wszelkich jej przejawach i aspektach. Religioznawstwo jako dyscyplina nauk powstała w początkach lat 70. XIX wieku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Religioznawstwo odróżniane jest od teologii i filozofii religii. Charakteryzuje się ono bowiem empirycznym stosunkiem do przedmiotu badań. W Polsce początkowe zainteresowanie religioznawstwem datuje się na czasy przed pierwszą wojną światową. Na takie daty wskazują badania etnograficzne. Jednym z najważniejszych osiągnięć polskiego religioznawstwa jest 9-tomowa Encyklopedia Religia opracowana na przełomie XX i XXI wieku przez Tadeusza Gadacza i Bogusława Milerskiego.

Nauczanie religii w Polsce

Reklama

Niezależnie od etapu edukacji, w szkołach publicznych nauczana jest religia. Normy związane z nauczaniem religii można znaleźć w różnych polskich aktach prawnych. To właśnie te regulacje decydują o tym, w jakiej formie i pod jakimi warunkami odbywają się lekcje katechezy. Do nauki religii w szkołach przygotowywane są specjalne podręczniki – są to na przykład podręczniki Religia klasa 6. Są one pomocą dydaktyczną zarówno dla prowadzącego zajęcia, jak i dla uczniów.

Lekcje religii w szkołach są prowadzone przez Kościoły i związki wyznaniowe zarejestrowane na terenie Polski. Zapis o takiej możliwości znajduje się w najważniejszym polskim akcie prawnym, czyli Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Jej art. 53 ust. 4 stanowi o tym, że „religia kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole, przy czym nie może być naruszona wolność sumienia i religii innych osób”.

Katecheza w Polsce – perspektywa historyczna

Warto dowiedzieć się trochę więcej o nauczaniu religii z perspektywy historycznej. To właśnie ona ma wpływ na to, jak obecnie kształtują się regulacje dotyczące katechezy. Nauczanie religii zostało wprowadzone do polskich przepisów prawnych w Konstytucji marcowej z 1921 roku. W art. 120 można znaleźć informację o obowiązku nauczania religii w każdym zakładzie naukowym, którego program obejmuje kształcenie młodzieży poniżej 18 lat. Przepis ten zachował swoją moc także po wejściu w życie Konstytucji kwietniowej z 1935 roku.

Reklama

Po drugiej wojnie światowej, w 1945 roku, lekcje religii były w dalszym ciągu prowadzone w szkołach w niezmienionej formie. Komunistyczne władze bowiem uznawały zapisy Konstytucji kwietniowej. Od roku 1949 religia była stopniowo usuwana ze szkół przez władze państwa, a definitywnie wycofano katechezę ze szkół w 1961 roku ustawą Sejmu. W związku z przemianami systemowymi religia wróciła do szkół w 1989 roku na podstawie instrukcji Ministra Edukacji Narodowej.

Nauczanie religii w Europie

W dwudziestu trzech krajach Unii Europejskiej religia nauczana jest w szkołach. W ośmiu państwach jej nauczanie jest obowiązkowe – to Austria, Cypr, Dania, Finlandia, Grecja, Malta, Szwecja i większość landów w Niemczech. Obowiązkowe jest ono tylko w teorii – każdy rodzic może bowiem zwolnić swoje dziecko z uczęszczania na lekcje katechezy. Pozostałe piętnaście państw traktuje religię jako przedmiot fakultatywny.

Cztery państwa unijne nie prowadzą w szkołach publicznych zajęć z religii. Jest to Bułgaria, Francja, Luksemburg i Słowenia. Pierwszy z tych krajów nie zdecydował się na powrót do nauki religii w szkołach po okresie komunizmu, Francja i Słowenia mają w konstytucji zapis o tym, że żadne elementy religijnie nie mogą pojawiać się w przestrzeni publicznej, a Luksemburg zrezygnował z nauki religii w 2015 roku. W tych państwach religia może być nauczana jedynie przez związki wyznaniowe poza szkołami.

Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Oceń:

2024-07-22 16:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowa minister edukacji o maturze z religii

DrabikPany / Foter.com / CC BY

Więcej ...

Watykan: kard. Parolin ujawnia motywy wyboru Leona XIV

2025-05-21 16:04

Vatican News

„Wysłuchaliśmy głosu Ducha Świętego, aby wybrać człowieka przeznaczonego do przewodzenia Kościołowi powszechnemu, następcę Piotra, biskupa Rzymu” Tymi słowami rozpoczyna się przedmowa kardynała Pietro Parolina, do książki „Leone XIV. La via disarmata e disarmante” („Leon XIV. Droga nieuzbrojona i rozbrajająca”), opublikowanej dzisiaj przez wydawnictwo San Paolo i napisanej przez włoskiego dziennikarza Antonio Preziosi.

Więcej ...

Aktor, który zaatakował posłów PiS, usłyszał zarzuty

2025-05-21 20:17

Adobe Stock

Mężczyzna, który zaatakował posłów Dariusza Mateckiego i Krzysztofa Cieciurę w restauracji sejmowej usłyszał dwa zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego. Podejrzanemu grozi do trzech lat więzienia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

W wolnej chwili

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Watykan: kard. Parolin ujawnia motywy wyboru Leona XIV

Kościół

Watykan: kard. Parolin ujawnia motywy wyboru Leona XIV

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Kościół

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką