Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Eucharystia źródłem miłości

Elżbieta Tyszko z rodziną

Łukasz Kot

Elżbieta Tyszko z rodziną

„ Malarstwo jest sposobem na życie, wielką pasją. Chcę, by moje malarstwo zachęcało do koncentracji, wciągało, niosło radość dla oczu” - mówi Elżbieta Tyszko, która w br. obchodzi 35-lecie pracy twórczej. Z tej to okazji 20 października br. Katolickie Stowarzyszenie„ Civitas Christiana” w Zamościu, przygotowało wystawę malarstwa religijnego artystki pt. „Eucharystia źródłem miłości”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na otwarcie wystawy przybyli m.in.: ks. prał. Adam Firosz - kanclerz Kurii diecezjalnej, proboszcz parafii katedralnej, ks. dr hab. Czesław Galek, ks. Adam Dworzycki, Maria Gmyz - przewodnicząca Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Jan Wojciech Matwiejczuk - przewodniczący Rady Miasta Zamość, Jerzy Tyburski - dyrektor BWA Galerii Zamojskiej oraz liczne grono znajomych i przyjaciół.

Przewodniczący Stowarzyszenia - Łukasz Kot przedstawił sylwetkę artystyczną malarki. Poprosił o okolicznościowe słowo Jerzego Tyburskiego. - Uczestniczyłem w zajęciach artystycznych prowadzonych przez panią Profesor w piwnicy przy ul. Ciepłej w lokalu Spółdzielni Mieszkaniowej im. Waleriana Łukasińskiego - wspominał Dyrektor BWA. - Było tam mnóstwo inspiracji. Bardzo ciepło wspominam te chwile. Utkwiły mi one głęboko w pamięci. To były moje pierwsze spotkania z plastyką. Myślę, że wtedy zaczęła się moja pasja malarska i jestem za to bardzo wdzięczny”. Głos zabrał także ks. prał. Adam Firosz: „Wystawa «Eucharystia źródłem miłości» wpisuje się w Rok Wiary, który przeżywamy. Pani Elżbieta wcześniej niż Ojciec Święty uchwyciła ten moment przesłania. Te obrazy powstawały na przestrzeni 12 lat. Jedno wiem i jestem o tym przekonany, że te obrazy nie powstałyby w taki sposób, jak je widzimy tutaj, gdyby nie wiele godzin przeklęczanych przez panią Elżbietę przed Najświętszym Sakramentem. Gdyby nie Eucharystie, w których uczestniczy każdego dnia. Dziękuję za tę wystawę, bo jest ona pewnym przesłaniem dla odbiorców; dla tych, którzy będą ją rozczytywali, ale przede wszystkim dziękuję za świadectwo pani Elżbiety, jako Człowieka Eucharystii”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na wystawie przygotowanej w dowód wdzięczności bł. Janowi Pawłowi II za otrzymane łaski zostało zaprezentowanych 17 obrazów dotyczących tematyki Eucharystii. Można je oglądać do końca listopada br. w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Kolegiackiej 8a w Zamościu.

Elżbieta Tyszko urodziła się w Zwierzyńcu, wychowała zaś w Zamościu. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Bernardo Morando w Zamościu, następnie Państwowe Zaoczne Studium Oświaty i Kultury w Warszawie i Zaoczne Studium Pedagogiczne w Lublinie. Otrzymała tytuł artysty plastyka przyznany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Jej obrazy znajdują się m.in. w muzeach w Lublinie, Słupsku i Zamościu, na statku „Ziemia Zamojska”, w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, oraz w zbiorach prywatnych. W 1999 r. podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski malarka podarowała Ojcu Świętemu obraz olejny, który został zabrany do Watykanu. Pracowała jako inspektor do spraw społeczno-wychowawczych w Spółdzielni im. Walerian Łukasińskiego i Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego, prowadziła świetlice osiedlowe. Jej praca z dziećmi została uhonorowana wieloma odznakami, głównie przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Artystka ilustrowała Baśnie Andersena i Baśnie Braci Grimm, wiersze dla dzieci Władysława Sitkowskiego, wiersze ks. Krzysztofa Guzowskiego oraz książkę dla dzieci pt. „Życie Jezusa”. Często przekazuje swoje prace na aukcje charytatywne, z których środki przekazywane są potrzebującym dzieciom. Jedną z pasji, oprócz malarstwa, jest pisanie wierszy.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Obrazy Eybelwiesera na Karłowicach

O. Jozafat Gohly, franciszkanin

Marzena Cyfert/Niedziela

O. Jozafat Gohly, franciszkanin

W prezbiterium franciszkańskiego kościoła we Wrocławiu od początku marca możemy zobaczyć pięć obrazów cennego wrocławskiego malarza. To sceny z życia św. Antoniego, patrona parafii.

Więcej ...

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny Ratusz zakazuje symboli religijnych w urzędach podległych Prezydentowi

2024-05-16 10:55
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

MEN prowadzi ofensywę wobec nauczania religii w szkołach, MSWiA, któremu podlegają sprawy wyznaniowe - próbuje ograniczyć środki na Fundusz Kościelny. W sukurs organom władzy centralnej idzie największy polski samorząd. Właśnie Prezydent m.st. Warszawy wydał zarządzenie zakazujące umieszczania krzyży w urzędach.

Więcej ...

Procesja fatimska

2024-05-17 13:29

Marek Białka

W parafii pw. św. Marcina w Gnojniku wierni w sposób szczególny czczą Matkę Bożą Fatimską – pod jej wezwaniem jest ich nowa świątynia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

Kościół

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli