Reklama

Niedziela Lubelska

Wojenne mogiły

2024-07-01 05:51

Julia Zubenko

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W naszej diecezji znajdziemy kilkaset zbiorowych mogił i cmentarzy wojennych.

Na ziemi lubelskiej spotkamy wyjątkowo dużo cmentarzy wojennych i miejsc pamięci narodowej. Wynika to z faktu, że od ponad dwustu lat pomiędzy Wisłą a Bugiem przebiegały fronty walk pomiędzy armiami wielu państw, tu toczyły się bitwy istotne dla polskiej niepodległości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ślady po powstaniach i bitwach

W pobliżu Modliborzyc znajduje się mały kopiec z napisem w dwóch językach, polskim i francuskim „Tu spoczywają żołnierze francuscy z Wielkiej Armii Napoleona polegli w 1812 r.”. To ślad po kampanii wojsk napoleońskich przeciwko Rosji z początku XIX wieku. Niemal w każdym zakątku diecezji spotkamy zbiorowe mogiły, kryjące szczątki powstańców listopadowych i styczniowych. Część z nich spoczywa na cmentarzach parafialnych, np. w Częstoborowicach (116 powstańców), Fajsławicach (96) czy Bobach (29). Zwykle są to miejsca zadbane, troszczą się o nie wspólnoty parafialne, miejscowe szkoły czy stowarzyszenia patriotyczne.

Na kilkudziesięciu cmentarzach z czasów pierwszej wojny światowej znajdują się groby żołnierzy niemieckich, austriackich i rosyjskich. Większość z nich była urządzana w miejscach stoczonych walk, zaraz po ich zakończeniu, dlatego stanowią odrębne nekropolie, położone na polach lub w lasach. Największe z nich istnieją w Izdebnie (parafia Orchowiec), Marysinie (parafia Snopków) i Dzierzkowicach. Wyjątkową, choć mało znaną historię, ma mały cmentarz żołnierzy ukraińskich w Lublinie z oddziałów Szymona Petlury, walczących razem z wojskami Piłsudskiego przeciwko bolszewikom w 1920 roku. W mogiłach spoczywają zarówno polegli uczestnicy walk, jak i ci, którzy osiedlili się i zmarli w mieście po ich zakończeniu. Na początku tego wieku został poświęcony im pomnik, nawiedzany obecnie przez uchodźców przybyłych wskutek wojny Rosji z Ukrainą.

Nekropolie z czasów II wojny światowej

Reklama

Osobną kategorię stanowią mogiły z okresu drugiej wojny światowej, wśród których najlepiej zabezpieczone i opisane są kwatery partyzanckie i obrońców Polski z 1939 roku. Tak jest w przypadku cmentarza na Górze Zamkowej w Chełmie, Boniewie (parafia Fajsławice) czy w Osuchach, gdzie znajduje się największe w Polsce miejsce wiecznego spoczynku blisko 250 partyzantów.

Kilka miejsc pochówku mają także żołnierze Armii Czerwonej, największe cmentarzysko tego typu jest w Kazimierzu Dolnym. Tam, po zakończeniu wojny, zbudowano park i mauzoleum oraz pogrzebano blisko 9 tys. żołnierzy. Zbiorową mogiłę czerwonoarmistów oraz mauzoleum znajdziemy również w Lublinie, w części cmentarza prawosławnego. Warto pamiętać, że byli to żołnierze głównie narodowości białoruskiej i ukraińskiej, rzadziej rosyjskiej czy z azjatyckiej części Związku Radzieckiego.

Groby z flagami

Wjeżdżając do Ukrainy przez którekolwiek z czterech przejść granicznych w naszym regionie, przykuwają uwagę cmentarze, na których wiele grobów ozdobionych jest flagami narodowymi. To mogiły poległych wskutek toczącej się już od 2,5 roku wojny. We Lwowie całkowicie zmienił się wygląd cmentarza Łyczakowskiego, jednej z największych polskich nekropolii w Ukrainie. Obok historycznej części powstały kwatery ostatnio poległych żołnierzy, jest już ich blisko tysiąc i przybywa niemal każdego dnia. W Żytomierzu, największym skupisku polskiej mniejszości narodowej w Ukrainie, znajduje się najstarszy polski cmentarz na Kresach. Oprócz dawnych, okazałych grobowców, są także nowe mogiły Polaków, którzy zginęli w obronie Ukrainy jako jej obywatele, tam powiewają również biało-czerwone flagi.

Każda wojenna mogiła jest świadectwem złych czasów, ale przede wszystkim wezwaniem do modlitwy o pokój.

Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

Ks. Michał O. skarży się na złe traktowanie w areszcie - premier zapowiada wyjaśnienie sprawy

Ks. Michał Olszewski

Archiwum parafii NSPJ w Bydgoszczy

Ks. Michał Olszewski

Ks. Michał O., prezes fundacji Profeto zatrzymany w związku z aferą wokół Funduszu Sprawiedliwości, poskarżył się w liście do mediów na złe traktowanie w areszcie. Do tych informacji odniosła się Służba Więzienna i Ministerstwo Sprawiedliwości. Wyjaśnienie sprawy zapowiada premier Donald Tusk oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.

Więcej ...

Z Klenicy wyruszyła 41. Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników

2024-07-02 11:03
Pielgrzymi wyruszyli dziś rano z Klenicy po Mszy św.

Karolina Krasowska

Pielgrzymi wyruszyli dziś rano z Klenicy po Mszy św.

Z Klenicy wyruszyła 41. Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników na Jasną Górę. W tym roku pielgrzymom towarzyszy hasło „Maryja prowadzi do wspólnoty Kościoła”.

Więcej ...

Orban w Kijowie: chcemy podpisać z Ukrainą szerokie porozumienie o współpracy

2024-07-02 15:38
Premier Węgier Wiktor Orban w Kijowie podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim

PAP/EPA

Premier Węgier Wiktor Orban w Kijowie podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim

Węgry chcą podpisać z Ukrainą szerokie porozumienie o współpracy i uważają, że zawieszenie broni przez Ukrainę w wojnie z Rosją mogłoby przyspieszyć negocjacje pokojowe - oświadczył we wtorek w Kijowie węgierski premier Viktor Orban.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Matka Boża Licheńska - Bolesna Królowa Polski

Wiara

Matka Boża Licheńska - Bolesna Królowa Polski

Czemu bojaźliwi jesteście, małej wiary?

Wiara

Czemu bojaźliwi jesteście, małej wiary?

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...