Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Ewangelii nie można zatrzymać dla siebie

2024-04-03 14:47

Maciej Orman/Niedziela

– Ewangelii nie można zatrzymać dla siebie – powiedział abp Wacław Depo. 3 kwietnia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. na zakończenie pierwszej tury rekolekcji kapłańskich przed peregrynacją wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji częstochowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na zakończenie Liturgii hierarcha udzielił błogosławieństwa kapłanom, którzy będą głosić misje lub rekolekcje w parafiach archidiecezji przed peregrynacją.

We wprowadzeniu do Eucharystii abp Depo przypomniał, że Maryja pełni szczególną rolę w życiu Jezusa i Jego Kościoła. – To Ona wychodzi na nasze drogi, żeby razem z nami umacniać wiarę tych, do których zostaliśmy posłani – zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Komentując w homilii przesłanie Ewangelii o uczniach, którzy poznali zmartwychwstałego Chrystusa przy łamaniu chleba, metropolita częstochowski zauważył, że „wiara nie jest jakimś stanem posiadania, jakąś umysłową i ludzką pewnością ani nawet rodzajem gotowej recepty na wszelkie zwątpienia i próby”. – Podobnie odnosi się to do naszego powołania. Trzeba iść dalej, głębiej i wciąż dopytywać się o kierunek drogi w naszej posłudze, dlatego weszliśmy na drogi rekolekcyjnych spotkań – stwierdził abp Depo.

Zobacz zdjęcia: Msza św. z obrzędem posłania misjonarzy i rekolekcjonistów przed peregrynacją obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji częstochowskiej

Celebrans zwrócił uwagę na fakt, że Jezus dał się rozpoznać uczniom w Emaus. – Nastąpiło to we wspólnocie i przy posiłku, gdzie po gestach z Wieczernika poznali Zbawiciela. Poznali Go po łamaniu chleba. Słowo i sakrament – to są dwie formy, w których Jezus jest obecny i tej obecności można doświadczać – podkreślił hierarcha.

Metropolita częstochowski wskazał, że uczniowie po rozpoznaniu Jezusa nie pozostali w Emaus, ale natychmiast wyruszyli w drogę powrotną do Jerozolimy, aby spotkać się z Apostołami i podzielić radością: Pan zmartwychwstał. – Ewangelii nie można zatrzymać dla siebie. To jest radość spotkania, przeżycia Jego zwycięskiej mocy nad grzechem i śmiercią, aby każdy, kto w Niego uwierzy, przez Jego Krew otrzymał odpuszczenie grzechów i łaskę nowego życia – wyjaśnił abp Depo.

Maciej Orman/Niedziela

Pasterz Kościoła częstochowskiego dziękował kapłanom za to, że odpowiedzieli na zaproszenie do udziału w rekolekcjach przez obecność, modlitwę i sprawowanie sakramentów świętych. – Dziękujemy za łaskę towarzyszenia w drodze samego Jezusa, za to, że On idzie z nami i dzisiaj posyła nas, abyśmy byli misjonarzami Jego miłosiernej miłości, która postawiła tamę złu. Tama zła to każda Eucharystia – kontynuował.

Reklama

W kontekście rozpoczynającej się peregrynacji wizerunku Matki Bożej abp Depo powtórzył za kard. Karolem Wojtyłą, że „nie jesteśmy czcicielami drewna i obrazu, ale Osoby. Kto wpatruje się w Osoby Maryi i Jej Syna, nie ulegnie degradacji”.

Maciej Orman/Niedziela

Rekolekcje kapłańskie przed peregrynacją wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej w naszej archidiecezji prowadzili ojcowie kapucyni: Jan Kania i Artur Pokrzywa. Tematem były słowa: „Jezus wszedł na górę i przywołał do siebie tych, których sam chciał (...), aby Mu towarzyszyli” (Mk 3, 13-14).

Podziel się:

Oceń:

+6 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Żył jak wierzył

Beata Pieczykura/Niedziela

– Nasz brat prof. Jerzy Filip Sztuka to człowiek wiary, praktykujący katolik, żyjący codziennie Słowem Bożym, Ewangelią, to kochający mąż, mądry ojciec i dziadek, to przyjaciel, nauczyciel, artysta, obdarowany talentami, a wśród wszystkich darów najpiękniejszym jest wiara – mówił ks. prał. Andrzej Sobota 28 grudnia podczas Mszy św. pogrzebowej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...