Reklama

Kościół

W parafiach w całej Polsce odbyło się liczenie wiernych

Karol Porwich/Niedziela

W ok. 10,5 tys. parafii w całej Polsce odbyło się w niedzielę 22 października liczenie wiernych. Badanie realizowane jest każdego roku od ponad 40 lat. W tym roku po raz pierwszy kilka diecezji przesyłać będzie zebrane dane w formie elektronicznej, co ma znacząco przyspieszyć termin publikacji wyników.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak wyjaśnia dr hab. Marcin Jewdokimow, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, instytucji realizującej liczenie wiernych, odbywa się ono rokrocznie w jedną z niedziel października. - Ma to być niedziela typowa, gdyż chodzi o pomiar typowego uczestnictwa – podkreśla. Z uwagi na metodologię badania, nie powinno być ono specjalnie zapowiadane wśród wiernych.

Badana jest liczba uczestniczących w niedzielnej Mszy św. (dominicantes) oraz osób przystępujących do komunii św. (communicantes) – z podziałem na kobiety i mężczyzn. Wynik badania wyrażany w procentach odnosi się do liczby osób zobowiązanych do uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii, nie liczby mieszkańców danej parafii (w liczeniu nie uwzględnia się m.in. niemowląt i małych dzieci).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Badanie zaprojektowane zostało przed ks. prof. Witolda Zdaniewicza, założyciela ISKK, i dr. Lucjana Adamczuka, jako swoisty barometr uczestnictwa w praktykach niedzielnych. Z uwagi na swoją ciągłość i pełność (badane są wszystkie parafie w całej Polsce) jest to badanie wyjątkowe w skali świata.

Podziel się cytatem

Reklama

Prof. Jewdokimow podkreśla, że badanie możliwe jest tylko dzięki zaangażowaniu kurii diecezjalnych, wydziałów duszpasterskich oraz wszystkich księży proboszczów. Wyraża też podziękowanie wszystkim, którzy przyczyniają się rokrocznie do jego realizacji w duchu odpowiedzialności za Kościół oraz przekazywanie informacji w Kościele i o Kościele.

Reklama

Jak wyjaśnia, liczeniem wiernych zajmują się księża proboszczowie – samodzielnie lub z pomocą wikariuszy czy ministrantów. Sposoby tego liczenia są różne. Za pośrednictwem wydziałów duszpasterskich proboszczowie otrzymują od ISKK specjalne kwestionariusze, które wypełniają i przekazują z powrotem. Liczeni są wierni na wszystkich mszach św. niedzielnych począwszy od Eucharystii w sobotę wieczorem. Liczone są również niektóre kaplice, choć, jak przyznaje prof. Jewdokimow, nie wszystkie – z uwagi na brak informacji.

Dyrektor ISKK podkreśla, że jakość zebranych danych jest wysoka. Same sposoby liczenia są weryfikowane m.in. poprzez liczenia porównawcze przeprowadzane przez zespół ISKK. Po zebraniu danych rozpoczyna się żmudny proces ich „czyszczenia”, czyli sprawdzania wiarygodności za pośrednictwem licznych procedur.

To właśnie konieczność weryfikacji danych sprawia, że wyniki badania publikowane są najczęściej z ponad rocznym opóźnieniem. Najnowsze, dostępne na stronie ISKK dane, dotyczą roku 2021.

Być może uda się przyspieszyć prace dzięki wprowadzaniu danych bezpośrednio do specjalnie przygotowanego systemu e-dominicantes, który został zaprojektowany tak, by uniemożliwić popełnienie pewnych zdarzających się błędów. Dodatkowo system radykalnie skróci sam czas przesyłania danych.

Reklama

W tym roku – niejako testowo – do projektu e-dominicantes przystąpiły 4 diecezje. Dwie z nich, pelplińska i bielsko-żywiecka będą korzystać tylko z elektronicznego systemu. Dwie pozostałe - lubelska i wrocławska – będą mogły korzystać i z systemu, i z tradycyjnego papierowego kwestionariusza. Decyzję w tej sprawie podejmować będą poszczególni proboszczowie.

Jak podkreśla prof. Jewdokimow, dzięki temu rozwiązaniu niewykluczone, że dane z tych diecezji będą dostępne już w pierwszym kwartale 2024 r., a nie dopiero w trzecim kwartale, jak to bywało w latach poprzednich. Dyrektor ISKK ma nadzieję, że w ciągu 10 lat (a być może nawet 5), do projektu e-dominicantes przystąpią wszystkie polskie diecezje.

Nowym wyzwaniem dla badaczy z ISKK jest kwestia uczestnictwa w Mszy on-line, która transmitowana jest na ok. 200 kanałach na YouTube. – Oglądanie Mszy św. on-line nie jest tym samym, co uczestnictwo w Eucharystii. Nie będziemy tego wliczać do naszych statystyk. Jest to jednak pewna nowa forma religijności i byłoby interesujące poznać skalę tej praktyki – mówi prof. Jewdokimow.

Według danych opublikowanych przez ISKK za rok 2021, w 10352 parafiach w Polsce liczba dominicantes stanowi 28,3 proc. zobowiązanych, zaś communicantes 12,9 proc.

Podziel się:

Oceń:

+10 -1
2023-10-23 18:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Z troską o słowo

Agnieszka Chadzińska

1 lipca br. przedstawiciele redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” z Częstochowy gościli w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Oświęcimiu-Brzezince przy ul. Ofiar Faszyzmu 11.

Więcej ...

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele

2024-05-03 14:57
bp Krzysztof Józef Nykiel

@VaticanNewsPL

bp Krzysztof Józef Nykiel

Pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele. Serce Ojca, to serce w którym jest miejsce dla każdego, dlatego pragnieniem jest to, aby moja posługa, jako następcy Apostołów, była właśnie w ten sposób przeżywana i realizowana - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu regens Penitencjarii Apostolskiej, biskup nominat Krzysztof Józef Nykiel, którego 1 maja Papież Franciszek mianował biskupem.

Więcej ...

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej