Reklama

W wolnej chwili

Prawnik wyjaśnia

Mieszkanie na kredyt hipoteczny

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 64

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kupiłem mieszkanie na kredyt hipoteczny, który spłaciłem już w połowie. Czy w świetle prawa mogę je sprzedać? Czy jestem właścicielem mieszkania, czy dopóki nie spłacę całości, jego właścicielem jest bank?

Odpowiedź eksperta
Właścicielem nieruchomości kupionej na kredyt hipoteczny jest kredytobiorca, który ma prawo swobodnie nią dysponować, np. może ją swobodnie zbyć – w drodze darowizny lub sprzedaży. Bank nie może mu też tego zabronić np. przez zapisy w umowie kredytu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Warto też wiedzieć, że zgodnie z przepisami prawa dług, w tym przypadku kredyt hipoteczny, jest dziedziczony przez spadkobierców. Według Kodeksu cywilnego: „Zobowiązanie do zwrotu kredytu wchodzi w skład spadku jako dług spadkowy, przy czym obejmuje on zarówno raty kredytu wymagalnego jeszcze przed śmiercią kredytobiorcy, jak i raty, które stają się wymagalne po tej chwili. Śmierć kredytobiorcy nie wywołuje zmian w treści umowy kredytowej, a tym samym spadkobiercy zobowiązani są do zwrotu kredytu na zasadach określonych w umowie, z uwzględnieniem przewidzianego harmonogramu spłat, chyba że umowa przewiduje automatyczną wymagalność całości kredytu z chwilą śmierci kredytobiorcy. Po śmierci kredytobiorcy bank powinien ustalić krąg spadkobierców i wezwać ich do wykonania umowy” (por. art. 922, par. 1).

Tak więc sprzedaż mieszkania kupionego na kredyt przed jego spłatą jest jak najbardziej możliwa, ponieważ takie zabezpieczenie wierzytelności obejmuje nieruchomość, a nie osobę. Dzięki temu kredytobiorca może bez przeszkód prawnych sprzedać swoje mieszkanie. Czynności polegające na zbyciu mieszkania z kredytem reguluje Ustawa o kredycie hipotecznym z dnia 23 marca 2017 r.

Właściciel sprzedający takie mieszkanie, czyli obciążone kredytem hipotecznym, musi przygotować odpowiednie dokumenty, które są niezbędne do zawarcia aktu notarialnego, takie jak:

– akt własności nieruchomości,

Reklama

– wypis z księgi wieczystej,

– zaświadczenie o braku osób zameldowanych w tym lokalu,

– zaświadczanie od banku na temat stanu zadłużenia lokalu,

– zaświadczenie o braku zaległości w opłatach eksploatacyjnych.

Obok wymienionych najważniejszym dokumentem jest jednak tzw. promesa, czyli dokument, który mówi o tym, że po spłacie kredytu bank wyda zgodę na wykreślenie hipoteki. Uzyskanie promesy jest formą zabezpieczenia kupującego – zapewnia go ona, że kupno nieruchomości z hipoteką nie wiąże się z żadnym ryzykiem.

Wspomniany dokument jest ważny jedynie 30 dni, a zatem najlepiej starać się o jego uzyskanie, gdy została podpisana umowa przedwstępna z pewnym kupcem.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

"Rz": Kredyt prosto z komputera

Adobe.Stock

Wprowadzenie zdalnego pożyczania na zakup mieszkań pozwoli bankom przyspieszyć zamykanie oddziałów - pisze w środę w "Rzeczpospolita".

Więcej ...

Franciszek: dzisiejszy świat potrzebuje nadziei

2024-05-08 09:30

PAP

O teologalnej cnocie nadziei, której tak bardzo potrzebuje dzisiejszy świat, cechującej ludzi, których serce jest młode mówił papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Więcej ...

Lednica i Festiwal Życia w Kokotku – dwa największe w Polsce wydarzenia katolickie dla młodzieży łączą siły

2024-05-08 14:25

Episkopat News

„Wracaj do domu” - to wspólne hasło, które towarzyszyć będzie dwom największym wydarzeniom katolickim organizowanym dla młodzieży w Polsce - Spotkaniu Lednica 2000 oraz Festiwalowi Życia w Kokotku. Dom to nie tylko ściany ale i relacje. To właśnie odkrywanie i budowanie relacji oraz doświadczanie Kościoła, jako domu, do którego można wracać - będzie tematem spotkań zaplanowanych 1 czerwca oraz od 8 do 14 lipca br. O idei i szczegółach programu tegorocznej „Lednicy” mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Sekretariacie KEP w Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Wiara

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku