Reklama

Kościół

Nadzieja dla chorych

Adobe Stock

Cierpienie, ból i lęk przed śmiercią w samotności to codzienność wielu osób poważnie chorych. Ratunek często znajdują w hospicjach prowadzonych przez Caritas Polska i zgromadzenia zakonne. Bez pomocy te placówki nie będą mogły dalej funkcjonować.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Osoby starsze i chore zasługują na naszą szczególną troskę. Ich liczba w polskim, szybko starzejącym się społeczeństwie będzie rosła z każdym rokiem. Już dzisiaj jeden na pięciu mieszkańców naszego kraju ma powyżej 65 lat.

Cierpienie nie wybiera, a poważne choroby i brak samodzielności na pewnym etapie życia mogą dotknąć każdego z nas. Bycie w pełni zależnym od pomocy innych ze względu na wiek lub stan zdrowia to perspektywa, o której trudno się myśli, a jednak dotyczy nas ona bardziej, niż mogłoby się wydawać.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Cierpienie

Życie wielu osób ciężko chorych i starszych naznaczone jest ogromnymi trudnościami. Na co dzień mierzą się one z bólem, cierpieniem, lękiem przed śmiercią oraz ze świadomością, że są w pełni zależne od innych. Najbardziej podstawowe czynności stają się barierą nie do pokonania, a poczucie samotności jest ich wiernym towarzyszem. Miejscami, w których potrzebujący i ich najbliżsi mogą uzyskać stałą, niezbędną pomoc, są hospicja prowadzone przez Caritas oraz zgromadzenia zakonne.

Wsparcie Caritas

Caritas prowadzi w całej Polsce ponad 400 placówek opieki długoterminowej i hospicyjnej. Niosą one pomoc niemal 30 tys. osób rocznie. Celem ich działalności jest zapewnianie holistycznej opieki pacjentom, umożliwianie im życia bez bólu oraz godnego odchodzenia.

Ważnym elementem pracy hospicjum jest wspieranie rodzin pacjentów. Poważna choroba odbierająca samodzielność wpływa na życie całej rodziny, a towarzyszenia duchowego i emocjonalnego potrzebują nie tylko sam pacjent, ale również jego najbliżsi. Wsparcie pozwalające zachować choremu możliwie dobrą kondycję wymaga nie tylko doświadczonego, dobrze wyszkolonego personelu i wolontariuszy, ale również znacznych nakładów finansowych.

– Jesteśmy świadomi, że osoby terminalnie chore w szczególny sposób potrzebują naszej troski – mówi ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Jako organizacja charytatywna powołana do niesienia pomocy wszystkim potrzebującym szczególnym wsparciem otaczamy hospicja i inne placówki opieki długoterminowej. Nie byłoby to możliwe bez naszych darczyńców. Potrzeby są ogromne i każda wpłata ma znaczenie. Razem naprawdę możemy zmienić wiele.

Reklama

Najważniejsze potrzeby

Placówki hospicyjne i opieki długoterminowej zmagają się z wieloma niedoborami. Do najważniejszych potrzeb należą zakup sprzętu medycznego i leków czy sfinansowanie szkoleń dla personelu medycznego. Część budynków wymaga pilnych remontów i napraw. W przypadku hospicjów domowych, ze względu na specyfikę działalności, dochodzi także finansowanie zakupu paliwa na dojazdy pracowników do domów pacjentów.

W 2023 r. średni miesięczny koszt utrzymania pacjenta w hospicjum stacjonarnym wzrósł do 5,2 tys. zł! W przypadku podopiecznych hospicjów domowych koszty zwiększyły się średnio z 2 tys. do 2,5 tys. zł, czyli aż o 25%.

Jak pomóc hospicjom?

Bez wsparcia finansowego hospicja nie będą mogły dalej funkcjonować i nieść pomocy tym, którzy najbardziej tego potrzebują. Ze względu na stale rosnące potrzeby Caritas Polska podjęła decyzję o przekazaniu tegorocznych wpływów z 1,5% podatku na rzecz hospicjów i apeluje o dokonywanie wpłat.

Jak zapewnić godne warunki osobom ciężko chorym?

• Przekaż Caritas Polska 1,5% podatku. KRS: 0000198645,

• zadeklaruj comiesięczne wsparcie lub dokonaj wpłaty jednorazowej na stronie: caritas.pl/hospicja,

• wpłać dowolną kwotę na konto: PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 tytułem HOSPICJA,

• skontaktuj się z nami: darczyncy@caritas.pl , tel. 735 255 159.

Za treść artykułu odpowiada wyłącznie Caritas Polska.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-01-23 14:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pomagamy – akcje Caritas

Ogólnopolska akcja „Jałmużna Wielkopostna” w tym roku organizowana jest
pod hasłem „Dar Juniora dla Seniora”

Jarosław Panufnik

Ogólnopolska akcja „Jałmużna Wielkopostna” w tym roku organizowana jest pod hasłem „Dar Juniora dla Seniora”

Więcej ...

Jako jedna wielka polska rodzina. Ulicami Wilna przeszła wielotysięczna Parada Polskości

2024-05-06 13:11

fot.M.Paszkowska/l24.lt

W sobotę Wilno rozkwitło biało-czerwonymi sztandarami – ulicami litewskiej stolicy przeszła tradycyjna majowa Parada Polskości. Była to wyjątkowa okazja, aby jak co roku Polacy ze wszystkich zakątków Litwy oraz rodacy z Polski i z dalszych stron mogli spotkać się razem jako jedna wielka polska rodzina.

Więcej ...

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

2024-05-06 20:10
Jacek Zieliński

Autorstwa Mariusz Kubik - Praca własna, commons.wikimedia.org

Jacek Zieliński

W poniedziałek zmarł Jacek Zieliński - wieloletni członek krakowskiej grupy Skaldowie - podała w mediach społecznościowych Piwnica pod Baranami. Miał 77 lat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?