Reklama

Czas modlitwy i pogłębiania wiedzy

2018-05-02 09:46

Ks. Jakub Nagi
Edycja rzeszowska 18/2018, str. VI

Ks. Janusz Sądel
Pielgrzymi w Ołomuńcu

Z sercem pełnym intencji, z nadzieją na spełnienie marzeń, z niecierpliwością odwiedzenia miejsc znanych od lat z Pisma Świętego, z katechezy, ale też z historii, literatury czy filmu. Po raz pierwszy, drugi, trzeci, a niektórzy dziesiąty czy „nasty”. Z ciekawością, zainteresowaniem i wiarą, które ożywiały wspólne przeżywanie siedmiu dni, grupa niemal pół tysiąca Czytelników „Niedzieli Rzeszowskiej” udała się na pielgrzymkę do Włoch

Dla uczestników pielgrzymki jest to czas odkrywania i pogłębiania swej wiedzy o Kościele, o miejscach świętych oraz czas modlitwy – mówił bp Jan Wątroba na rozpoczęcie pielgrzymki w Kościele Chrystusa Króla w Rzeszowie. I słowom Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej stało się zadość. Tak faktycznie było. W dniach 18-24 kwietnia tak liczna pielgrzymkowa rodzina ubogacała się zarówno intelektualnie, jak również duchowo.

Program XIX Pielgrzymki Czytelników Niedzieli Rzeszowskiej był bogaty i nie ograniczał się tylko do zwiedzania Italii. Pierwszym punktem na trasie była wizyta w mieście, o którym mówi się, że to „drugi Paryż”. Właśnie w Budapeszcie najpierw podziw budziła panorama stolicy Węgier ze Wzgórza Gellerta. A wkrótce wszyscy udali się do tzw. Budzińskiej Świątyni Koronacyjnej, czyli Kościoła Macieja (od króla Macieja Korwina), który jest jedną z najbardziej znanych świątyń węgierskich.

Z Budapesztu pielgrzymi jechali w kierunku Włoch, gdzie zaczęli od wizyty na cmentarzu żołnierzy 2. Korpusu Polskiego w Loreto. Opodal usytuowane jest Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej, w którego wnętrzu znajduje się „Domek Nazaretański”. To szczególne miejsce spotkania z Maryją, w Jej domu.

Reklama

Kolejne dni również były pełne wyjątkowych miejsc, ważnych nie tylko dla mieszkańców Włoch, ale też dla chrześcijan całego świata. Do takich bez wątpienia należało spotkanie z św. Ojcem Pio w San Giovanni Rotondo, gdzie pielgrzymi ze swoimi intencjami modlili się przy relikwiach tego Świętego, wystawionymi do kultu w szklanej trumnie. Również istotne było spotkanie w grocie skalnej na półwyspie Gargano ze św. Michałem Archaniołem. Tutaj Pogromca złego ducha obrał sobie miejsce, i tu wstawia się za proszącymi go w różnych sprawach.

W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę pielgrzymi stanęli na cmentarzu na Monte Cassino. Tam z modlitwą na ustach przy mogile Generała Andersa i przy grobach żołnierzy dziękowali za wolną Polskę, za tych, co oddali za nią życie, i prosili, by „Polska była Polską”. Mówi się, że na Rzym jedno życie to za mało, a pątnicy z Rzeszowa spędzili tam zaledwie dwa dni. Ale dni niesamowicie intensywne i wypełnione po brzegi. Zabytki starożytnego Rzymu, słynne place, schody i fontanny, kościoły, a wśród nich cztery Bazyliki Większe, egipskie obeliski, i wzgórza z panoramą na Wieczne Miasto. Wreszcie Watykan i spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem, który na modlitwie „Regina Coeli” pobłogosławił zebranych na placu św. Piotra. Spacery po rzymskich uliczkach, tych zatłoczonych i mniej uczęszczanych. To wszystko sprawiało, że w sercu i w pamięci wspomnienia i przeżycia pozostaną na długo. Oczywiście niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich była modlitwa w kaplicy św. Sebastiana przy relikwiach św. Jana Pawła II. Część pielgrzymów, którzy Rzym poznali dobrze przy wcześniejszych wizytach, udali się do Tivoli, Castel Gandolfo i Montserrat, by poznać również inne atrakcyjne i ważne miejsca.

Z Rzymu w trzech grupach „rzeszowianie” pojechali do trzech różnych miejsc. Pierwsza z nich odwiedziła sanktuarium św. Franciszka w Asyżu, druga udała się do Cascii, do św. Rity, a ostatnia w Wenecji spotkała się ze św. Markiem. Po opuszczeniu ziemi włoskiej pielgrzymi stanęli wspólnie na wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu, gdzie na skrawku polskiej ziemi, wzorem króla Jana III Sobieskiego, św. Jana Pawła II i naszych rodaków, modlili się za Ojczyznę.

Zwieńczeniem pielgrzymki była Msza św. w katedrze św. Wacława w Ołomuńcu, pod przewodnictwem tamtejszego biskupa pomocniczego Josefa Hrdlička. Obecna była także delegacja z redakcji Katolickiego Tygodnika „Niedziela” z Częstochowy z redaktorem honorowym ks. inf. Ireneuszem Skubisiem.

Podczas tych dni pielgrzymi pod przwodnictwem ks. dr. Józefa Kuli i ks. dr. Janusza Sądela oraz innych kapłanów – duchowych przewodników, przeżyli wyjątkowy czas rekolekcji. Odwiedziny sanktuariów, miejsc związanych z kultem wielkich świętych i modlitwa, która wypełniała poszczególne dni, są dobrym zaczynem duchowego rozwoju. A ten rozwój, tak jak wskazują święci, prowadzi ostatecznie do świętości.

Tagi:
pielgrzymka

Papież Franciszek odwiedzi Rumunię

2019-01-11 12:13

st (KAI) / Watykan

W dniach 31 maja do 2 czerwca wizytę w Rumunii złoży Ojciec Święty Franciszek – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

pixabay.com

Papież Franciszek odwiedzi stolicę kraju, Bukareszt a także Jassy, Blaj w Siedmiogrodzie i sanktuarium maryjne Șumuleu Ciuc w Transylwanii (węg. Csíksomlyó). Oficjalne zaproszenie złożył Ojcu Świętemu prezydent kraju, Klaus Iohannis w marcu 2017 r. W 1999 roku odwiedził Rumunię św. Jan Paweł II. 86,5 proc. z 19 mln. mieszkańców należy do Kościoła prawosławnego; 6,9 proc. stanowią protestanci, a katolicy (obrządku łacińskiego i greckokatolickiego) – 5,4 proc.

Będzie to piąta zapowiedziana w tym roku pielgrzymka Papieża Franciszka poza granice Włoch.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kolęda

Alumn Grzegorz Gęsikowski
Edycja szczecińsko-kamieńska 51/2002

Termin calendae w starożytnym Rzymie oznaczał pierwszy dzień miesiąca. Najbardziej zaś uroczyście obchodzono calendae styczniowe (festum Calendarium), które rozpoczynały nowy rok. Wtedy to odwiedzano się po domach, obdarowywano podarkami i składano sobie życzenia. Podobnie czyniono w całej Europie w wiekach późniejszych, łącząc już ów zwyczaj ściśle ze świętami Bożego Narodzenia.
Tymczasem w Polsce dawnej 1 stycznia kapłani rozpoczynali odwiedziny duszpasterskie, które określano właśnie mianem kolędy. Trwała ona do 2 lutego - Święta Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej). Najdawniejsza wzmianka o tej praktyce pochodzi z 1607 r. Wtedy to na synodzie prowincjonalnym w Piotrkowie polecono, aby plebani według starożytnego zwyczaju nawiedzali swoich wiernych po domach, uczyli ich pacierza, prawd wiary i by wchodzili w szczegóły życia, czy jest ono prawdziwie chrześcijańskie. Polecano także, by strapionych pocieszali, a ubogich wspomagali. Z kolei synod chełmski (1624 r.) zachęcał, aby proboszczowie spisywali swoich parafian i zachęcali do częstego korzystania z sakramentów. Owa wizyta miała wpłynąć na ożywienie życia religijnego i moralnego parafii.
Dla wielu rodzin kolęda jest bardzo ważnym wydarzeniem. Już od samego rana trwają w mieszkaniach przygotowania do przyjęcia kapłana. Wizyta duszpasterza jest doskonałą okazją do wspólnej modlitwy, do wyproszenia Bożego błogosławieństwa dla domowników, ale także okazją do szczerej rozmowy.
Jak należy przeżyć wizytę duszpasterską kapłana? Przede wszystkim należy się przygotować duchowo. Najlepiej uczynimy to, przystępując w czasie świąt do Komunii św., a także biorąc czynny udział w modlitwie. Nie wolno też zapomnieć o zewnętrznym przygotowaniu samego miejsca spotkania. Stół należy nakryć białym obrusem, postawić na nim krzyż, zapalone świeczki, Pismo Święte i wodę święconą. Przy tak przygotowanym stole winna zgromadzić się cała rodzina. Obrzęd kolędy nie jest wcale skomplikowany i na pewno sprzyja serdecznemu spotkaniu duszpasterza ze swoimi parafianami. Z jednej strony kapłan ma doskonałą okazję nie tylko poznać swoich wiernych, ale i wgłębić się w ich konkretną sytuację życiową, poznać jej radości, smutki i wyjść naprzeciw z konkretnym działaniem. Z drugiej strony i parafianie mają możliwość bliżej zainteresować się życiem parafii - życiem wspólnoty lokalnego Kościoła.
Jak wygląda kolęda? Zgodnie z wielowiekową tradycją kolęda w Polsce ma następujący przebieg: przed wejściem (bądź w trakcie wchodzenia) do mieszkania (domu) ministranci wraz z domownikami śpiewają kolędę, a w tym czasie jeden z chłopców kreśli na drzwiach napis: C + M + B + bieżący rok, co oznacza: Christus manisionem benedicat ("Niech Chrystus mieszkanie błogosławi"). Następnie kapłan wchodzi do mieszkania i pozdrawia obecnych słowami: "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!" (odpowiadamy: "Na wieki wieków. Amen"). Kapłan może również zacząć od słów: "Pokój temu domowi" (tym razem odpowiemy: "I wszystkim jego mieszkańcom"). Następnie wszyscy - jak jedna rodzina, zgromadzona przy jednym stole odmawiają modlitwę, którą nauczył nas Jezus Chrystus (tzn. Ojcze nasz). Po niej kapłan, wypraszając Boże błogosławieństwo dla domowników, modli się następującymi lub podobnymi słowami: "Pobłogosław + Panie, Boże Wszechmogący, to mieszkanie (ten dom), aby w nim trwały: zdrowie i czystość, dobroć i łagodność oraz wierność w wypełnianiu Twoich przykazań; aby zawsze składano Ci dzięki. A błogosławieństwo Twoje niech pozostanie na tym miejscu i nad jego mieszkańcami teraz i na zawsze. Amen". Po czym następuje końcowe błogosławieństwo: "Niech to mieszkanie i wszystkich w nim mieszkających błogosławi Bóg Ojciec i Syn + i Duch Święty. Amen". Pięknym zwyczajem jest, gdy duszpasterz teraz weźmie ze stołu krzyż stanowiący własność rodziny i poda każdemu do ucałowania. Po tym dopiero kropi mieszkanie i domowników wodą święconą i stosownie do potrzeby duszpasterskiej nawiązuje rozmowę, której zawsze powinna towarzyszyć roztropność, delikatność i chrześcijańska zasada miłości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 1/2 2019

Księga Jubileuszowa abp. Stanisława Nowaka – X tom „Veritati et Caritati”

2019-01-19 10:21

Ewa Oset

Abp. Stanisławowi Nowakowi, który w czerwcu 2018 r. obchodził 60-lecie święceń kapłańskich, został poświęcony X tom „Veritati et Caritati” (Prawdzie i miłości) - periodyku filozoficzno-teologicznego Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie. Tom, który niedawno się ukazał, nosi tytuł „Księga Jubileuszowa” J. E. Abp. dr. Stanisława Nowaka”.

Ewa Oset/Niedziela

Zobacz zdjęcia: Księga Jubileuszowa abp. Stanisława Nowaka – X tom „Veritati et Caritati”

Jego promocja miała miejsce 18 stycznia 2019 r. w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie, na którą przybył sam Jubilat, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który w ubiegłym roku również przeżywał jubileusz – 40-lecie święceń kapłańskich. Obecni byli dyrektorzy WIT-u – ks dr Mikołaj Węgrzyn oraz ks. dr Łukasz Połacik, pracownicy naukowi uczelni, studenci, klerycy WSD z rektorem ks. dr. Grzegorzem Szumerą oraz wszyscy zainteresowani.

Obszerna księga zawiera curriculum vitae Jubilata, wykaz jego publikacji zarówno o charakterze naukowym, jak i związanym z posługą duszpasterską, a także 22 artykuły naukowe przygotowane przez pracowników WIT oraz zaproszonych gości. - Stanowią one wyraz uznania dla dzieła i osoby Księdza Arcybiskupa – piszą we wstępie redaktorzy pisma – ks. dr Mariusz Terka, ks. dr Jacek Kapuściński i ks. dr Łukasz Laskowski.

Podczas spotkania została odczytana laudacja na cześć abp. Stanisława Nowaka, czwartego biskupa częstochowskiego i pierwszego arcybiskupa metropolity częstochowskiego. Jej autorem jest ks. dr hab. Marian Duda, którego abp Wacław Depo nazwał świadkiem apostolskiej działalności abp. Nowaka. Ksiądz Doktor w laudacji ukazał posługę Księdza Arcybiskupa, którą odczytał w trzech kluczach – łaski, pokory i radykalizmu. Laudacja została zakończona słowami modlitwy, która wyszła spod pióra samego Jubilata.

Nowy tom zaprezentował ks. dr. Mariusz Terka – dyrektor wydawnictwa WIT. Nie brakło również przemówień Księdza Arcybiskupa Seniora i obecnego Metropolity Częstochowskiego, który wspominał m.in. pierwsze spotkanie z abp. Nowakiem po ogłoszeniu go na metropolitę częstochowskiego.

Więcej w wydaniu papierowym „Niedzieli”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem